Pakistan’da borsa binasına saldırı: 7 ölü 7 yaralı

Pakistan’da Menkul Kıymetler Borsası (PSX) binasına yönelik silahlı ve el bombalı saldırı sonucu çıkan çatışmada 3 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı.

Sindh Eyalet Emniyeti Özel Harekat Şube Müdürü Buhari, saldırıyı gerçekleştiren 4 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Pakistan’da yerel saatle 10.02’de (TSİ 08.02) Karaçi kentinde bulunan PSX binasına saldırı düzenlendi. Saldırıda bulunan kişilerin, binanın dış kapısına el bombası attıktan sonra rastgele ateş açarak borsa binasına girmeye çalıştığını ifade eden Sindh Eyalet Emniyeti Özel Harekat Şube Müdürü Ömer Ahmed Buhari, çatışmanın 8 dakika sürdüğünü söyledi. 

‘Çatışmada 1 polis 2 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti’

Buhari, güvenlik görevlileri, polis ve saldırıda bulunan kişiler arasında yaşanan çatışmada biri polis, ikisi güvenlik görevlisi 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, üçü polis 7 kişinin de yaralandığını söyledi.

‘Saldırıyı gerçekleştiren 4 kişi öldürüldü’

Buhari, 8 dakikalık çatışma sonucunda saldırıyı gerçekleştiren 4 kişinin de öldürüldüğünü belirtti. Binada ve çevrede yapılan arama çalışmalarının ardından 1 saat içinde bölgede hayatın yeniden normale döndüğünü belirten Buhari, özel ekipler tarafından saldırıda bulunanların araçlarında, çantalarında ve üstlerinde arama yapıldığını söyledi. 

Saldırıyı BLA üstlendi

Saldırının 2018 yılındaki Çin’in Karaçi Başkonsolosluğuna yapılan saldırıyla benzerlik gösterdiğine dikkati çeken Buhari, bu saldırının da arkasında Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) şüphesini dile getirdi. BLA ise sosyal medya hesapları üzerinden saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

‘Uzun süreli işgal planladılar’

Polis yetkilisi Rızvan Ahmed, yerel medyaya yaptığı açıklamada göre saldırganların çantalarından çok sayıda gıda malzemesi, patlayıcı ve mühimmat çıkarken, borsa binasında uzun süreli bir işgal planı yapıldığını tahmin ettiklerini ifade etti. 

PSX Genel Müdürü Abid Ali Habib ise saldırganların bina önündeki otopark ve giriş katına ateş açtıklarını ancak binaya giremediklerini belirterek, “Salgın nedeniyle normal günlerden daha az insan binada bulunuyordu. Normal zamanda binada 6 bin ile 8 bin arası insan olur.” dedi. 

AA – ANKARA