Pakistan’lı insan hakları savunucusu Beluci katledildi

Pakistan  ordusunu ve devletini eleştiren isimlerden biri olan insan hakları savunucusu Kerime Beluci, Kanada’nın Toronto şehrinde katledilmiş halde bulundu

Kerime Beluci, Pakistan yönetiminin Belucistan’da tertiplediği kaçırmalar, kaybetmeler ve diğer insan hakları ihlallerini sürekli olarak vurgulamak için sosyal medya hesaplarını kullanmıştı.

Pakistan’dan düşüncelerinden dolayı 2015’te Kanada’ya iltica başvurusunda bulunan İnsan Hakları Aktivisti Kerime Beluci’nin 20 Aralık Pazar günü kayıp olduğu bildirilmişti. Yetkililer Pazartesi günü Beluci’nin cenazesini Toronta yakınlarında bulduğunu bildirdi. 

‘Olay derinlemesine incelenmelidir’

Uluslararası Af Örgütü Beluci’nin katledilmesinin ardından soruşturma başlatılmasını talep etti. İnsan hakları grubu paylaştığı tweet’te, “Aktivist Kerime Beluci’nin Kanada’nın Toronto kentinde ölümü derinden sarstı. Bu olay, derhal ve derinlemesine incelenmelidir. Failler idam cezasına başvurulmaksızın adalet karşısına çıkarılmalıdır” ifadelerini kullandı.

BBC’nin 100 Kadın listesine girmişti

Beluci, 2016’da “Belucistan’ın Pakistan’dan bağımsızlığına yönelik kampanyaları” da içeren çalışmalarından ötürü “BBC’nin 2016’nın 100 Kadını” listesine girmişti.

Beluci, Pakistan yönetiminin Belucistan’da tertiplediği kaçırmalar, kaybetmeler ve diğer insan hakları ihlallerini sürekli olarak vurgulamak için sosyal medya hesaplarını kullanmıştı.

‘Yurtdışına istediğinden çıkmadı’

Kız kardeşi Mehgenc Beluci salı günü BBC’ye verdiği röportajda, aktivistin ölümünün yalnızca aileleri için değil, aynı zamanda Belucistan’daki ulusal hareket için de bir trajedi olduğunu söyledi. Haberde Beluci’nin hayatını kaybeden kardeşi için “Yurtdışına istediğinden değil, Pakistan’da aktivizmin açıkça yapılmasının imkansız hale gelmesi yüzünden çıktı” dediği aktarıldı.

Independent Türkçe