Pandemi yasakları 1 Haziran’da son buluyor

Pandemiye ilişkin dün ve önceki gün sosyal medyada dolaşan 1 Haziran kararı doğru çıktı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandemi kısıtlamaları ve yasaklarının bu hafta uygulanmak üzere 1 Haziran itibariyle sona erdiğini duyurdu.

Vaka sayısında büyük ölçüde düşme olmamasına rağmen başlatılan normalleşme kararında 65 yaş üstüne yönelik kısıtlama bir süre daha devam edecek, sokağa çıkması yasaklanan diğer bir kesim olan 20 yaş altı 18’e düşürülerek kısıtlama devam ettirildi.

En çok merak edilen şehirler arası seyahat, kahvehane, lokanta, park ve bahçelere ilişkin kısıtlama son buldu. Erdoğan, pandemi sürecinde yeniden sıkıntıların başlaması durumunda yeni önlemlerin alıncağını vurgulandı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sona erdi. Erdoğan, toplantı ardından açıklamalarda bulundu. Uzun bölümünü siyasi konulara ayıran Erdoğan konuşmasının sonunda kamuoyunun merakla beklediği koronavirüs ile ilgili alınan kararlara değindi.

Seyahat yasağı kalktı

Erdoğan, 1 Haziran’dan itibaren şehirlerarası seyahat yasaklarının tüm illerde kalktığını açıkladı. Alınan yeni kararlara dair bilgi veren Erdoğan, “Gelişmeleri takip ederek olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı iller için yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan ve esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran’dan itibaren normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve gündüz bakım evleri de açılacak. Sağlık Bakanlığı tarafından takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirecek. Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını sürdürmekte fayda görüyoruz” dedi.

Normalleşme adımları

65 yaş üstünün sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna olma durumu devam edeceğini belirten Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  • 20 yaş altı ile ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz ve 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba ve Cuma günleri sokağa çıkma sınırlamasından istisna olacak.

Restoran ve cafeler…

  • Restoran, kafe, kıraathane, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak.
  • Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsam dışındadır.
  • Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Hem kapsamı hem de saati ayrıca değerlendireceğiz.
  • Plajlar, milli parklar Müze ve ören yerleri 1 Haziran’da açılıyor.
  • Hayvan satış yerleri, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek.
  • Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.
  • Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da kaldırılmıştır. Sürücü kurları benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek.
  • Açık havada oturma yerleri olan yerlerdeki konserler saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek. Ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyuyla paylaşacaktır.”