Pandemi yüzünden 200 bin işçi gemilerde mahsur kaldı

Dünya çapında koronavirüse karşı alınan önlemler nedeniyle gemilerde yaklaşık 200 bin denizci mahsur kaldı. İşçilerde fiziki yorgunluk ve psikolojik bozukluklar başladı.

Uluslararası Çalışma Örgütü, pandemi sürecinde hayati görevler üstelenen deniz işçileri için ‘kritik çalışan’ statüsü istedi.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), COVID-19 virüsünü içerme önlemleri nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki gemilere sıkışan 150 bin ila 200 bin denizciyi serbest bırakmak için acil ve koordineli bir eylem çağrısında bulundu.

ILO, durumun çok sayıda personel için giderek kötüleştiğini, görev süreleri çoktan dolmasına rağmen dört aydır evlerine dönemeyen mürettabatın kontrat süreleri uzatılarak çalışmaya devam ettiğini kaydetti.

Söz konusu personelin fiziki olarak bitkin düştüğüne ve psikolojilerinin bozulduğuna dikkat çeken ILO, koşulların gemilerdeki güvenliği de tehlikeye attığını belirtti.

2006 Denizcilik İşleri Sözleşmesi’ne atıfta bulunan ILO, hükümetleri, bulaşma riskini en aza indirmek için adımlar atarken mürettebat değişikliklerini ve denizcilerin ülkelerine geri gönderilmelerini kolaylaştırmak için olası tüm önlemleri gecikmeden kabul etmeye çağırdı

‘Kritik işçi’ statüsü

Açıklamada, ILO Genel Müdürü, Guy Ryder’ın çağrısına da yer verildi. COVID-19’un yayılmasını azaltmak için ülkelerin mürettebat değişikliklerine getirdiği kısıtlamalar, denize dönmek için bekleyen denizcilerin gelirlerini kaybettiği anlamına geliyordu.

Üye Devletleri “denizcileri kilit işçiler olarak tanımaya ve çok çalışmakta olanların bize ilaç, gıda ve diğer ihtiyaçları karşılamalarını, evlerine dönmelerini ve yerini taze ekiplerle değiştirmelerini sağlayacak acil olarak gerekli önlemleri almaya çağırıyorum” dedi.

“Yorgun denizcileri sözleşmelerinin bitiminden dört aydan fazla çalışmaya devam etmeye zorlamak kabul edilemez. Bu sağlıklarını tehlikeye atar ve deniz güvenliğini tehlikeye atar. Denizciler için iyi bir çalışma sağlamak, deniz kazaları ve çevre felaketlerinden kaçınmak için harekete geçilmesi gerekiyor. Hükümetleri bu mürettebat değişikliklerinin emniyette gerçekleşmesi için birlikte çalışmaya çağırıyoruz. ”