Pandemiye rağmen Kazdağlarında ‘Truva’ toplantısı yapılacak

Çanakkale Kazdağları’nda 7 yaşam hakkı savunucusu kendilerini izole etmiş olmalarına karşın pandemi kurallarına aykırı davrandıkları gerekçesiyle en az 500 bin lira para cezası kesilirken, Cengiz Holding’le bağlantılı “Truva” şirketi yarın halkı bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, “halk sağlığı için” toplantının iptali için Çanakkale Valiliği’ne başvurdu. Çanakkale Tabip Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası da toplantının yapılmamasını talep etti. Ancak haberimizin yayınlandığı saate kadar herhangi bir iptal olmadı.

Cansu Erginkoç

Çanakkale Bayramiç ilçesi sınırları içinde bulunan Kazdağlarında Cengiz Holding’le bağlantılı Truva Bakır Maden İşletmeleri’nin yürüttüğü Halilağa Bakır Madeni Projesi kapsamında 15 Eylül 2020 Salı günü saat 11.00’de Hacıbekirler Köyü’nde “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlenecek.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kazdağları Dayanışması, Çanakkale Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak Covid-19 pandemisi nedeniyle toplantının ertelenmesini istedi. Ancak Valilik başvuruya yanıt vermediği gibi toplantıyı da ertelemedi.

Her gün 1000’in üzerinde insan hasta oluyor

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kazdağları Dayanışması, Sağlık Bakanlığı’nın her gün yaptığı açıklamaya dikkat çekerek, her gün binin üzerinde vatandaşın korona virüse yakalandığını ve yaşamını yitirenlerin sayısının da yükselişe geçtiğini kaydetti.

Her gün düğün ve benzeri etkinliklerin pandemi nedeniyle yasaklandığını hatırlatılan açıklamada, Kirazlı’daki dağlık alanda kendilerini izole eden 7 yaşam hakkı savunucusuna 500 bin TL üzerinde ceza kesildiğine dikkat çekildi:

Daha ÇED toplantısı aşamasında can güvenliği tehdit ediliyor

“Pandeminin giderek yeniden yaygınlaştığı bu koşullarda ‘Halkın Katılımı Toplantısı’ düzenlenmesi halkın sağlığı ve açısından ciddi risk oluşturacaktır.

Bölge için zaten çok zararlı olacağı ve ekolojik yıkım getirme bilinen bu proje nedeniyle daha ÇED toplantısı aşamasında halkın can güvenliğini tehdit etmesini istemiyoruz. Bu toplantıya proje etki altında kalan diğer köylerden de katılımın olması ve kalabalık olması bekleniyor.”

‘Halkın sağlığı altından da madenden de önemlidir’

Hacıbekirler Köylülerinin ve toplantıya katılan diğer vatandaşların sağlığı ve can güvenliğinın her türlü maden projesinden daha önemli olduğu vurgulanan açıklamada, “Halkın sağlığı düşünülerek, Çanakkale Valiliği ve Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından söz konusu toplantının acilen iptal edilmesini ve ÇED sürecini durdurulmasını talep ediyoruz” denildi. Açıklamada, “Halkın sağlığı altından da, madenden de daha önemlidir” denildi.

İLGİLİ HABERLER