Papa: Barışçıl yaşamı inşa etmeden barış gelmez

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Irak’taki antik Ur kentinde birlik ve beraberlik çağrısı yaparak, “Kardeşliğimizi güçlendirmeliyiz. Barışçıl yaşamı inşa etmeden ve birbirimize destek çıkmadan barış gelmez.” mesajı verdi.

Papa, antik Ur kentinde Müslüman ve Hristiyan din insanları ile bir araya geldi Fotoğraf: AA

Irak ziyaretini sürdüren Papa Franciscus, Şiilerin dini lideri Sistani ile bu sabah Necef’teki evinde bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin Sistani’nin ofisinden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamaya göre görüşmede, Sistani, başta işgal altındaki Filistin halkı olmak üzere farklı ülkelerdeki birçok insanın, özellikle savaş, şiddet eylemleri, ekonomik abluka, yerinden edilme, baskı, yoksulluk, dini ve entelektüel zulüm, temel özgürlüklerin bastırılması ve sosyal adaletin yokluğundan dolayı sorunlar yaşadığını dile getirdi.

Şii lider Sistani: Din ve ruhani liderler sorunları durdurmada önemli rol oynamalı

Büyük dini ve ruhani liderlerin bu sorunları durdurmada önemli rol oynaması gerektiğini vurgulayan Sistani, ilgili tarafların aklıselime, savaş dilini reddetmeye teşvik edilmesinin zorunlu olduğunu ifade etti. Ülkedeki Hristiyanların diğer Iraklılar gibi tüm haklara sahip olması ve güven içinde yaşamasını önemsediğini aktaran Sistani, Irak’ı ziyaretinden dolayı Papa’ya teşekkür etti.

Papa, Ur kentinde konuştu Fotoğraf: AA

Papa Necef sonrası antik Ur kentine geçti

Necef’ten sonra Zikar vilayetindeki antik Ur kentinde giden Papa, burada Müslüman ve Hristiyan din insanları tarafından karşılandı. Buradaki konuşmasına Ur kentinin İbrahim Peygamber ile ilişkisinden söz ederek başlayan Papa, “Birlik, beraberlik ve iman Ur’dan başladı. Biz, İbrahim’in torunlarıyız. Birbirimizi sevmeliyiz. Birbirimizden ayrı çalışmamalıyız. Bu toprakları birlikte ihya edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

‘Din ve fikir çeşitliliğinin özgürlüğünü savunmalıyız’

Irak’taki terör saldırılarına da değinen Papa, şunları söyledi: “Terör, dini kullanıyor. Biz de, dinin bir kılıf olarak kullanılmasına izin vermemeliyiz. Terör, tarihin bir parçası olan Irak’a da saldırdı. Din ve fikir çeşitliliğini, özgürlüğünü savunmalıyız.”

Fotoğraf: AA

‘Kardeşliğimizi güçlendirmeliyiz’

Birlik ve beraberlik çağrısı yapan Papa, “Kardeşliğimizi güçlendirmeliyiz. Barışçıl yaşamı inşa etmeden ve birbirimize destek çıkmadan barış gelmez.” dedi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına da konuşmasında yer veren Papa, virüsün dayanışmayla ve mesafe kuralına uyarak yenilebileceğini vurguladı. 

Katoliklerin ruhani liderinin konuşması sonrasında Müslüman ve Hristiyan din insanları tarafından ortak dualar edildi.

Papa yarın Erbil ve Musul’u ziyaret edecek

Ur kentindeki programın ardından helikopterle Bağdat’a hareket eden Papa, Mar Yusuf Kilisesi’ni ziyaret ederek başkentteki programını tamamlayacak. Papa, yarın ise Erbil ve Musul’u ziyaret edecek.

Papa Franciscus, bugün ilk olarak Necef’te Şiilerin dini mercisi Ayetullah Ali es-Sistani ile görüşmüştü. Papa Franciscus, dün Bağdat’ta Başbakan Mustafa el-Kazımi ve Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile görüşmüştü. Katoliklerin ruhani lideri, Bağdat’ta Seyyidet’ül Necat Kilisesi’ni de ziyaret etmişti.

Kaynak: AA