Papa Erbil’de 10 bin kişilik ayinde konuştu: ‘Kürt halkını gönülden selamlıyorum’

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Erbil kentindeki Franso Hariri Stadyumu’nda düzenlenen, 10 bin kişinin katıldığı ayini yönetti.

Yaklaşık 10 bin kişinin toplandığı stadyumda, buluşma törenine gelenleri selamlayan Papa için ilahiler seslendirildi. (Fotoğraf: Winthrop Rodgers /Twitter)

Irak temaslarının üçüncü gününde sabah saatlerinde geldiği Erbil’den Musul’a geçerek kent merkezinde ve Karakuş ilçesinde düzenlenen ayinlere katılan Papa, öğleden sonra Erbil’e geri döndü.

Hristiyanlar Papa Francis’i rengarenk elbiselerle karşıladı. Papa, Erbil’de Hristiyanların yoğun olduğu Aynkava Mahallesi’nde cadde boyunca toplanan kalabalığı selamladıktan sonra Franso Hariri Stadyumu’na geçti.

Yaklaşık 10 bin kişinin toplandığı stadyumda, buluşma törenine gelenleri selamlayan Papa için ilahiler seslendirildi.

Stadyumdaki törene Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakan Mesrur Barzani, Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis’in yanı sıra bölgedeki diplomatik misyonlar, dini ve hükümet yetkilileri de katıldı.

Ayinde konuşan Papa, Irak’ta savaş ve şiddetin birçok kişi üzerinde etki yarattığına dikkati çekerek, Hıristiyanları kardeşlik, hizmet ve merhamet içinde yaşamaya çağırdı.

Irak’ın yeniden inşasına destek olan yerel kilise ve vakıflara teşekkürlerini ileten Katolik lider, intikam alma isteğinin şiddet sarmalına sürüklenmeye neden olduğuna işaret etti.

Papa ayinde yaptığı konuşmada, Irak’ta pek çok kişinin görünür veya görünmez şiddetin yaralarını taşıdığını belirterek, “Kilise Irak’ta yaşıyor ve Mesih içinde” dedi.

Papa, “Kalplerimizi temizlemek için, ellerimizi kirletmememiz, sorumlu hissetmemiz ve kardeşlerimiz acı çekerken basitçe bakmamamız gerekir. Kalplerimizi nasıl arındırırız? Bunu kendi başımıza yapamayız, başkalarına ihtiyacımız var. Sevgili kardeşlerim, Allah günahlarımızda ölmemize izin vermez, ona sırtımızı dönsek bile. Bizi asla kendi halimize bırakmaz. Bizi arar, peşimizden koşarak bizlere günahlarımızdan tövbe ve arınma çağrısı yapar” ifadelerini kullandı.

“Kürt halkını gönülden selamlıyorum” diyen Papa, “Şimdi Roma’ya dönüş zamanım yaklaşıyor, ancak Irak her zaman kalbimde kalacak” şeklinde konuştu.

Akşam saatlerinde Bağdat’a dönecek olan Papa, burada bir gece geçirdikten sonra sabah erken saatlerde havalimanında yapılacak veda töreninin ardından Roma’ya dönecek.

AA / MA