‘Patates ve soğanda ihracatın önü açılsın’

Patates-soğan tarlasında üreticilerle görüşen CHP Milletvekili Barut, hasat zamanı yapılan ithalatın üreticileri mağdur ettiğine dikkat çekerek, soğan-patates ihracat yasağının derhal kaldırılması gerektiğini belirtti.

Üreticiler de, “İthalata izin verilmesin, çünkü yerli üretim fazlasıyla yeterli. Biz ihracat açılsın istiyoruz.” dedi.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut patates ve soğan tarlasında üreticilerle görüştü

Adana’nın Sarıçam İlçesi’ne bağlı Kürkçüler Müminler Köyü’ndeki patates ve soğan ekili tarlalara giden CHP Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, burada üreticilerle buluştu. İYİ Parti Adana İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu’nun da aralarında bulunduğu üreticilerle görüşen Barut, yaşanan sorunları dinleyip neler yapılması gerektiğini konuştu.

‘İthalat üreticiyi iyice mağdur etti’

Aynı zamanda ziraat mühendisi olarak tarlalarda incelemelerde bulunan Barut, “Yüksek üretim maliyetleri ve ürünün para etmemesi yetmezmiş gibi hasat zamanı yapılan ithalat, patates ve soğan üreticilerini iyice mağdur etti. Patates ve soğan üreticilerinin mağduriyetini önleyin” dedi.

Çukurova Bölgesi’nde Türkiye’nin en erken patates ve soğanın yetiştirildiğini hatırlatan Barut, Barut, “Bundan 1 yıl önce ulusal güvenlik meselesi haline gelmişti patates ve soğan konusu. Asli suçlu olarak soğan ve patates üreticilerini görüp depoları basanların bugün patates-soğan üreticilerinin sorunlarını görmeye çağırıyoruz. Depolara baskın yaparken gösterdiğiniz hassasiyeti, bugün çiftçiye destek vermek için de gösterin.” şeklinde konuştu.

‘İhracat yasağı derhal kaldırılmalı’

İthalat nedeniyle hasat döneminde patates ve soğan üreticilerinin yine mağdur edildiğine işaret eden Barut, “Soğan ve patateste ihracat yasağının derhal kaldırılması gerekiyor. Üreticinin kazanması veya en azından maliyetini kurtarması için bu çağrıya kulak verilmeli.” dedi.

Üreticilerle görüşen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, gazetecilere konuştu

‘Çiftçinin feryadını görün artık’

İki hafta önce Mersin Limanı’na ithal patates ve soğan getirildiğinde tepki gösterdiklerini hatırlatan Barut, “O gün ‘Bunlar ülkemize girmeyecek, Suriye-Irak için geldi, transit geçecek’ diyenlere sesleniyoruz. O ürünler iç piyasaya girdi. Bu çiftçinin feryadını görün artık. Bu salgın döneminde tarım ve sağlığın önemi bir kez daha görüldü. Tarıma gereken destek verilmeli, kesintisiz üretim yapılmalı. Yerli ve milli olduklarını söyleyenler yerli çiftçimize destek olmalıdır.”

‘Üretici canı pahasına üretiyor’

Salgın öncesinde Türkiye’nin günlük 4-5 bin ton soğan, 10 bin ton üzerinde patates tüketimi olduğuna vurgu yapan Barut, “Salgın nedeniyle ekonomik hayat durdu, her yer kapandı. Konukevlerinden lokantalara ve turizm mekanlarına kadar hepsi kapandı. Günlük tüketim, yarı yarıya düştü. Üretici canı pahasına üretiyor. Bu nedenle çiftçinin ürününü satması, para kazanması gerekiyor.” dedi.

İYİ Partili Boyyadaoğlu: İthalatla sorun aşılmaz

Patates ve soğan üreticileriyle bir araya gelen İYİ Parti Adana İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu, da ithal ürünlerin tarımda sorunlara çözüm getirmeyeceğine dikkat çekti. Vatandaşın ucuz soğan-patates yemesini istediklerini ifade eden Boyyadaoğlu, şöyle konuştu:

“Ama Türkiye’de üretim maliyetleri çok yüksek. İthalatla sorun aşılmaz, sorun üretime destek verilerek aşılır. Çiftçi maliyetini kurtarmalı, üstüne para kazanmalıdır. Tarım politikası yanlıştır. Son 18 senede 11 tane Tarım Bakanı değişmiştir. Çiftçiye sürekli ve çözüm planları sunulmalıdır. Balık baştan kokuyor. Hükümetin yanlış tarım politikalarından vazgeçmesi gerekiyor. Üretime ve üreticiye destek verilmelidir, ithalat çözüm değildir.”

Üreticiler: Yerli üretim fazlasıyla yeterli ihracat açılsın

Üreticiler ise hasat zamanı ithal ürün getirilmesinin kendilerini mağdur ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bu yıl hava şartlarından dolayı iki kez ekim yapıldı, yani maliyet arttı. Mısır’dan patates-soğan getirilmesi de bizi iyice mağdur etti. İthalata izin verilmesin, çünkü yerli üretim fazlasıyla yeterli. Ürün fiyatları da çok yüksek değil. Çiftçiden 1 liraya çıkan ürün, marketlerde 3 liraya satılıyor. Sorunun kaynağı çiftçi değildir. Sıkıntının kaynağını çiftçi de değil, sonraki zincirde aramak gerekiyor. Soğan ve patates üretiminde yeterliyiz. İthalata karşı çıkıyoruz. Biz ihracat açılsın istiyoruz.”