Paylan: Mezarlık üzerine beton döken zihniyete dur denmeli

Ermeni Mezarlığı üzerinde TOKİ inşaatının sürmesinin vicdansızlık olduğunu belirterek, “Türkiye halkı mezarlık üzerine beton döken zihniyete dur demelidir.” diye konuştu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Karakuş Candan, insan kemikleri üzerine inşaat yapılmasının bir darbe, bir hukuksuzluk olduğunu söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan (ortada) Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan (soldan ikinci sırada) ile inşaat alanına gitti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve beraberindeki heyet, Ankara Ulus’ta bulunan Ermeni Mezarlığı üzerinde TOKİ inşaatının sürmesine ilişkin basın açıklaması yapmak istedi.

MA’nın geçtiği bilgilere göre; ancak mezarlığın etrafını ablukaya alan polis, açıklamayı engelleyerek, milletvekili Paylan ve mimarların alana girip inceleme yapmasına izin vermedi. Polis, ayrıca çevredeki esnaf ve çekim yapmak isteyen gazetecilere de müdahalede bulundu.

Karakuş: İnsan kemikleri üzerine inşaat yapılması bir darbedir

Engellemeye rağmen konuya ilişkin açıklama yapıldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ermeni Mezarlığı’nın bulunduğu alan üzerine yapılacak olan inşaatın hukuksuz olduğuna dikkati çekti. Candan, şöyle konuştu:

“İnsan kemikleri üzerine inşaat yapılması bir darbe, bir hukuksuzluktur. Her şeyden önce bu bölgede esnafa yönelik mağduriyet var. Esnafın mal varlığını gasp ediyorlar. İller Bankası binasını yıktılar, yeniden dekor etmek için bu alanı ayırdılar. Şu anda bu alana yeniden inşaat yapıyorlar. Büyük hukuksuzluklarla karşı karşıyayız.”

Paylan: Saygısızlık ve vicdansızlıktır

Daha sonra konuşan Paylan ise, mezarlığın üzerine beton dökülmesinin saygısızlık ve vicdansızlık olduğunu ifade etti. Paylan, şunları kaydetti:

“Burada yasayan Ermeni halkı ölülerini dualarla defnetti, mezar taşları diktiler. Buraya beton dökmek isteyen zihniyet önce mezar taşlarını yıktı, şimdi de beton döküyorlar. Bunu hangi vicdan kabul ediyor? Bu vicdansızlığı Hristiyanların vicdanı kabul etmiyor. Bu halkın çoğunluğunu oluşturan Müslümanların vicdani bu yaşananları kabul ediyor mu? Buradaki esnaf arkadaşların da bunu kabul etmeyeceğini biliyoruz.”

‘Türkiye halkı mezarların üstüne beton döken zihniyete dur demelidir’

Denetim yapmak için içeriye girmelerinin engellendiğini söyleyen Paylan, “Kapısında ne olduğu belli olmayan etrafı çerçevelenmiş bir alan var. Burada bir ruhsat bile yok. Bu kaçak inşaata ve Ermeni halkının mezarlarının olduğu alana beton dökülmesinin bir an önce durdurulmasını talep ediyorum. Türkiye halkı bu mezarların üstüne beton döken zihniyete ‘dur’ demelidir. Buradaki kaçak inşaata izin vermeyeceğiz.”

Esnaftan destek

Açıklamanın ardından Paylan ve Karakuş, mezarlığın karşısında bulunan otelin teras katına çıkarak alanı uzaktan da olsa inceledi. Daha sonra çevredeki esnafları ziyaret edildi. Esnaflar Paylan’a “Mezarlar ortak değer ve kültürdür. Biz böyle bir projeyi kabul etmiyoruz, izin vermeyeceğiz.” diyerek destek verdi.

Sorun Meclis’e taşınmıştı

Milletvekili Paylan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi vermişti. Önergede, Bakan Kurum’un “Ermeni mezarlığı üzerine yapılan TOKİ inşaatı neden durdurulmamaktadır?” diye sorulmuştu.

Kaynak: MA