Paylan: Soylu ruh sağlımızı bozuyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan

Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi üzerine konuşan HDP’li Garo Paylan, “Soylu bizim ruh sağlımızı bozuyor, Albayrak da onunla yarışıyor” dedi. Paylan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da “Büyük bir sağlık grubunun patronusunuz. Pek çok şayia var, bunlara açıklık getirin” diyerek sorular yöneltti.

TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanlığı bütçesi üzerine konuşan Garo Paylan, geçmişte hastaneleri ve doktorlara güven olduğunu belirtirken, “İhtiyaç olduğu zaman bir röntgen veya başka bir tahlil yaptırırdı. Ama geçenlerde annem ayağını burktu, hastaneye gitti, böbrek MR’ı çekilerek geri geldi” dedi. “Daha çok hasta bak, daha çok MR çektir, daha çok tahlil yaptır” konusunda ciddi bir handikap bulunduğunu belirten Paylan, Radyoloji Derneği Başkanının “Her 150 görüntülemenin 120’si gereksiz” dediğini aktardı.
“Bu piyasacı mantığı ben bir kanser olarak değerlendiriyorum” diyen Paylan, “Sağlık meselesi bir kanser olarak yayıldı bu neoliberal politikalarla. Her şeyde kâr mantığı belki bir noktada kaldırılabilir ama sağlık meselesine bu kadar kâr odaklı, bu kadar ticarileşme ve piyasa odaklı bakılmasından geri dönülmelidir” diye konuştu.

‘Soylu – Albayrak yarışıyor’

Sunum yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen Paylan, şöyle konuştu:

“Sağlık tanımının genelde beden sağlığı boyutuna odaklandınız. Ruh sağlığını bir cümle olarak geçirmişsiniz sunumunuzda. Oysa toplumumuzun ruh sağlığı bozuk. Depresyon haplarının artışını biliyorsunuz, anksiyete inanılmaz yaygın, uyku düzeni bozuk insanların. Neden depresyon çoğalmış durumda, neden stres kaynaklı tiroit rahatsızlıkları artıyor insanların, neden uyku düzeni bozuk? Sayın Bakan, ben bu konuda bakan arkadaşlarınızı suçluyorum. Özellikle de bir bakan var ki her gün çıkıyor, ‘O terörist, bu terörist. O hain, bu üç kâğıtçı. Onların hepsini hapse atacağız’ diyor. Biliyorsunuz onun ismini: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Kendisi toplumsal barışımızdan, güvenlikten sorumlu bir bakan ama her gün toplumu kutuplaştırıyor, kamplaştırıyor. Süleyman Soylu bizim ruh sağlımızı bozuyor.”

‘Toplumu kutuplaştırırsanız ruh sağlığı bozulur’

“Berat Albayrak geri kalır mı bundan? Hani ikisinin bir yarışı var: ‘Süleyman Soylu-Berat Albayrak’. Berat Albayrak da ‘Ekonomik kriz var’ diyenleri teröristlikle suçladı geçen gün ve bugün soruşturmalar başlamış. Eğer ekonomik kriz var dersek fezleke gelecek. Bu durumda anksiyete de olur depresyon da olur. Hele Sayın Cumhurbaşkanı bir ağzını açıyor ‘O hain, bu terörist’. Toplumu kamplaştırırsak, kutuplaştırırsak ruh sağlığımız bozulur.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı’na: Hastanenize arsalar verilmiş!

“Sayın Bakan, siz bir hekimsiniz ama aynı zamanda bir patronsunuz. Tamam, yetkilerinizi devretmiş olabilirsiniz ama çoğunluk hissesine sahipsiniz. Bir sağlık şirketinin, büyük bir grubun patronusunuz. Pek çok şayia var, bunlara açıklık getirin. Sanayi Bakanlığı 220 milyonluk teşvik vermiş, bunda sizin bir etkiniz olabilir mi? Arsalar verilmiş hastanelerinize. Sağlık Bakanlığının bir müfettişi sizin hastanenizi ayakları titremeden denetleyebiliyor mu? Herhangi bir Sağlık Bakanlığı müfettişi sizin hastanelerinizle ilgili herhangi bir bulgu bulabildi mi? Sağlık Bakanı olmanızın tüm bunlar üzerinde herhangi bir etkisi olamayacağını, örnekler vererek açıklayın.” (HABER MERKEZİ)