Pazar yerlerindeki bazı kısıtlamalar kaldırılıyor

İçişleri Bakanlığı, “Pazar Yerleri” konulu genelge ile pazarlarda bazı malzemelerin satışının kısıtlanmasına ilişkin alınan kararı 11 Mayıs’tan itibaren kaldıracak.

Fotoğraf: Ankara – AA

İçişleri Bakanlığı valiliklere gönderdiği genelgede, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında daha önce il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında zaruri olmayan ihtiyaç malzemelerinin satışının kısıtlandığı hatırlatıldı.

Anadolu Ajansı’nan geçtiği bilgilere göre; Genelgede, kaydedilen olumlu gelişmelerle Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda pazarlarda zaruri olmayan ihtiyaç malzemelerinin satışının kısıtlanmasına yönelik tedbirlerin, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında değerlendirildiği belirtildi.

11 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak

Genelgede, değerlendirme sonunda salgınının etkileri gözetilerek belirlenecek kurallara uyulması kaydıyla 11 Mayıs‘tan itibaren daha önceki genelgede belirtilen söz konusu pazarcı esnafına yönelik kısıtlamanın kaldırılabileceğine ilişkin karar alındığı kaydedildi.

Bu doğrultuda, il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazar yerlerinde giyim, oyuncak, çiçek, fide, züccaciye/nalburiye gibi ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırıldı.

Tezgahlar arasında en az 3 metre olacak

Genelgeye göre; pazar yerlerinde anılan malzemelerin satışını yapacak pazarcı esnafının daha önce yayımlanan genelgelerle mevcut pazar yerleri için getirilen her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olması şartı devam edecek. Pazarcı esnafının ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanması tedbirleri başta olmak üzere belirlenen tüm kurallar geçerli olacak.

Oyuncak, çiçek, fide malzemeleri satılabilecek

Bu kapsamda, valilikler ve kaymakamlıklar il, ilçe ve beldelerde mahalle/semt pazar yerlerinde 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü sabah 09.00 itibarıyla giyim, oyuncak, çiçek, fide, züccaciye/nalburiye gibi ihtiyaç malzemelerinin satışının yapılabilmesi için Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararları alacak.

Tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek.