Pektaş: Tecavüz etmekle tehdit eden adamlarla karşı karşıyayız

Yazar Pektaş, son günlerde kadın ve kız çocuklarına yönelik artan cinsiyetçi, taciz ve tehdit içeren söylemlerin “münferit” olmadığını belirtti.

Pektaş, “Bu insanlar hasta değil. Cezai ehliyetleri var ve suç işliyorlar. Bugün karşımızda bize tecavüz etmekle tehdit eden adamlarla karşı karşıyayız.” dedi.

Yazar Ebru Pektaş Fotoğraf: Ekdergi.com

Yazar Ebru Pektaş, Halkweb’de Atakan Sönmez’in “Satır Arası” programına konuk oldu. “Cinsellik Şiddet Emek” kitabının da yazarı olan Pektaş, son günlerde kadınları ve çocukları hedef alan cinsiyetçi ve şiddet dili hakkında konuştu.

Pektaş, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sinema ve tiyatro oyuncusu Berna Laçin ve gazeteci Nevşin Mengü’yü tehdit eden sosyal medya paylaşımlarını “çirkin kampanya” şeklinde değerlendirdi.

Pektaş, Sevda Noyan’ın komşularını ölümle tehdit etmesi, Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’in Akit TV’de katıldığı programda 12-17 yaşındaki kız çocuklarının “mükemmel vücutları” olduğunu belirterek, “bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaştır” iddiası gibi çıkışların “münferit” olaylar olmadığına vurgu yaparak, “Sistemli faşist bir saldırı ile karşı karşıyayız.” dedi.

‘Bu insanların cezai ehliyetleri var ve suç işliyorlar’

AKP iktidarının salgın günlerini de kendi politikalarını uygulamak için bir fırsata dönüştürdüğünü belirten Pektaş, şöyle konuştu: “Bunlar asla ve kata biyolojik arızayla, hastalıkla, sapıklıkla açıklanabilir şeyler değil. Karşımızdaki durum faşizmin gayet sıradanlaşmış, kolaylıkla yayılabilir bir hali. Bu insanlar hasta değil. Cezai ehliyetleri var ve suç işliyorlar. Olan bitenler arasında sistematik bir neden sonuç ilişkisi var. Bugün karşımızda bize tecavüz etmekle tehdit eden adamlarla karşı karşıyayız.”

AKP’li hesapların “Yerli ve Milli” adı altında kampanya başlatmasına dikkat çeken Pektaş,

“Bu profiller daha ilk günden karşımıza tehdit ile çıktı. Zaten ayyuka çıkmış hukuksuzluğun çok özel bir halini görüyoruz. Şu anda bu bile tartışmalı durumda. Çok ciddi bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız.” dedi.

Tüm bunlara karşı bir taraftan da çocuğa şiddete, bu faşist baskıya karşı tepki duyan da bir kitle olduğuna işaret eden Pektaş, “O kadar ucuz değil.” diye konuştu.