Pelin Yarmacı: Davamdan tüm kadınlar için vazgeçmeyeceğim

Pelin Yarmacı’ya cinsel ve fiziksel saldırıda bulunan Serdar Günay’ın yargılandığı davanın ilk duruşmasında tutukluluğunun devamına karar verildi.

Yarmacı, tüm kadınlar için davasının sonuna kadar takipçisi olacağını belirterek, “Hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğim” dedi.

Avukat Ezgi Tezcan Yaşar – Pelin Yarmacı

Aydın Kuşadası’nda Pelin Yarmacı’nın 27 Mayıs günü sabah saatlerinde işine giderken Serdar Günay adlı kişinin cinsel ve fiziksel şiddetine maruz kaldığı olaya ilişkin davanın ilk duruşması görüldü. Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya sanık Serdar Günay, tutuklu bulunduğu Söke Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldı. Duruşmaya, Yarmacı’ya destek amacıyla gelen kadınlar alınmadı.

Duruşma ertelendi

Duruşmada sanık Serdar Günay, pişman olduğunu, alkol ve uyuşturucu aldığını, iradesinin yerinde olmadığını iddia etti.  Mahkeme sanık Serdar Günay’ın tutukluluğunun devamına, Adlı Tıp raporu istenmesine karar verdi. Duruşma 17 Kasım’a ertelendi.

Yarmacı: Tüm kadınlar için vazgeçmeyeceğim’

Kadınlar Pelin Yarmacı’ya destek amacıyla adliyeye geldi

Duruşma sonrasında Yarmacı ve avukatı Ezgi Tezcan Yaşar, gazetecilere açıklamada bulundu. Yanında olarak kendisine destek olanlara teşekkür eden Yarmacı, bu kadar çok suç işlemiş birinin alkol ve uyuşturucunun arkasına sığınamayacağını yeniden serbest bırakılırsa aynı suçları işlemeye devam edeceğini söyledi.

Yarmacı, şunları ifade etti: “Bu toplumsal bir sıkıntı haline geldi. Davamın sonuna kadar takipçisi olacağım, sonuna kadar gideceğim. Hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğim, unutmayacağım ve unutturmayacağım. Sadece ben değil tüm kadınlar için.”

Avukat Yaşar: Alkol ve madde alması bir indirim sebebi olmayacak

Avukat Ezgi Tezcan Yaşar da, gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Alkol ve uyuşturucu almış olması sanığın suçunu ikiye katlayacak mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Suçunu ikiye katlamayacak. Suç zaten oldukça ağır. Ancak alkol ve uyuşturucu altında olması ‘onun iradesini sakatlıyor’ gibi bir savunması var. Yani sanık kendince ‘kendimde değildim ben ne yaptığımın farkında değildim’ yönünde bir savunma olarak kullansa da, kanunumuz bunu iradesiyle madde alan ve alkol kullanan kişiler için indirim sebebi olarak görmüyor. Bu bir indirim sebebi olmayacak.”

‘Toplum vicdanını rahatlatıcı karar bekliyoruz’

Sanığın daha önce de başka suçlardan sabıkası olduğunun hatırlatılması üzerine Tezcan, “Cinsel saldırıdan sabıkalı olduğu doğru, farklı suçlardan da sabıkası var. Başka kadınlara karşı saldırıları var. Haneye tecavüzleri var. Tekrar eden suçlar. Sonuncusu inşallah bu olsun.” dedi. Tezcan, ayrıca mahkemeden, toplum vicdanını rahatlatıcı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önüne geçecek bir karar beklediklerini belirtti.

Ne olmuştu?

Kuşadası’nda bir bankanın müdürü olan Pelin Yarmacı, 27 Mayıs günü işe giderken Serdar Günay adlı kişinin cinsel ve fiziksel saldırısına uğradı. Yarmacı’nın çığlıkları üzerine Serdar Günay olay yerinden kaçtı. Olay anının yansıdığı çevredeki iş yerlerinin güvenlik kameralarında kimliği tespit edilen Serdar Günay aynı gün yakalanarak gözaltına alındı. Benzer suçlardan 13 ayrı suç kaydı bulunduğu öğrenilen Serdar Günay tutuklanarak Söke Cezaevi’ne gönderildi.

Saldırıda yüzünde ve boynunda darp izleri oluşan Yarmacı, hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildi.