Pentagon: General Süleymani Trump’ın talimatıyla öldürüldü

Irak’ta düzenlenen füze saldırısında Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani öldürüldü. Pentagon, ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı ile Süleymani’nin öldürüldüğünü açıkladı.

HABER MERKEZİ – Irak’ın başkenti Bağdat’ta havaalanına füze saldırısı düzenlendi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı ile düzenlenen saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in, öldürüldüğünü duyurdu.

Iraklı üst düzey yetkililer saldırıda Süleymani’nin yanı sıra Irak’taki Şii milis grubu Haşdi Şabi’nin Komutan Yardımcısı Mehdi el-Mühendis ve örgütün havalimanı protokol görevlisi Muhammed Rıza dahil 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Iraklı yetkililer, el-Mühendis’in Bağdat Havaalanına Süleymani’yi karşılamak için bir konvoyla geldiğini ve saldırının ise havaalanının kargo kısmına İranlı komutanın karşılandığı yerde yapıldığını kaydetti. Süleymani’nin cesedinin paramparça olduğu ancak İranlı generalin yüzüğünden tespit edildiği öğrenildi.

Saldırıyı ABD üstlendi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı ile düzenlenen operasyonda Süleymani’nin öldürüldüğünü açıkladı. Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “ABD ordusu, Başkan’ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Süleymani ve Kudüs Gücü’nün yüzlerce Amerikalının öldürülmesinden sorumlu olduğu öne sürülen açıklamada, “General Süleymani aktif olarak Irak ve bölgedeki Amerikan diplomat ve askerlerine yönelik saldırı planı yapıyordu.” ifadeleri dikkati çekti.

Açıklamada, General Süleymani’nin Irak ve Amerikan vatandaşlarının ölmesine ve yaralanmasına yol açan 27 Aralık’taki saldırı dahil son birkaç ay boyunca Irak’taki koalisyon üslerine düzenlenen saldırıları azmettirdiği öne sürüldü. Süleymani’nin bu hafta ABD’nin Bağdat’taki Büyükelçiliğine yönelik saldırıları da onayladığının ifade edildiği açıklamada, “Bu saldırı İran’ın gelecekteki saldırılarını caydırma amacıyla düzenlendi. ABD, dünyadaki vatandaşlarımızı ve menfaatlerimizi korumak için gerekli tüm adımları atacaktır.” şeklinde saldırı savunuldu.

Trump’tan bayraklı mesaj

Florida’da tatilde bulunan ABD Başkanı Trump ise Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin herhangi bir açıklama yapmazken, Twitter hesabından Amerikan bayrağı paylaştı.

İran: ABD’nin eylemi uluslararası terörizmdir

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesine ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Zarif, Kasım Süleymani’nin DEAŞ, El Kaide ve Nusra gibi bölgedeki “terör örgütleri” ile mücadelenin en etkin güçlerinden olduğunu ifade etti. ABD’nin eylemini “uluslararası terörizm” şeklinde nitelendiren Zarif, suikasti “Çok tehlikeli ve aptalca” olarak yorumladı. Zarif, “ABD, haydutça maceracılığının tüm sonuçlarından sorumlu olacaktır.” dedi.

İran Devrim Muhafızları: Acı bir intikam alacağız

İran Devrim Muhafızları Ordusu Eski Genel Komutanı Muhsin Rızai, Twitter hesabından mesaj paylaştı. Rızai, “Kasım Süleymani, şehit kardeşlerine katıldı ancak ABD’den acı bir intikam alacağız.” ifadelerini kullandı.

AA – Ankara