PES Başkanı’ndan kayyıma tepki: Dünyadaki demokratlar adaletsizliği görüyor

HDP’li belediyelere kayyum atanmasına tepki gösteren PES Başkanı Sergei Stanishev, “Yalnız değilsiniz, dünyadaki tüm demokratlar bu adaletsizliği görüyor” dedi.

PES Başkanı Sergei Stanishev

Avrupa’daki tüm sosyal demokrat ve sosyalist partilerin çatı partisi olan Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev, HDP’li belediyelere kayyım atanmasına dair açıklama yaptı. Stanishev, kayyım politikasıyla Erdoğan’ın iktidarı elinde tutmak için her yolu denediğini, demokrasiyi inkar ederek, hukukun ihlal edildiğini belirtti.

‘Demokrasiye saldırı’

Stanishev, kayyım politikasını “saldırı” olarak niteleyerek, şunları kaydetti:

“Demokratik olarak seçilmiş muhalif belediye başkanlarının görevden alınması da dahil olmak üzere iktidarı elinde tutmak için her yöntemi kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasiye yönelik bir başka saldırısına daha şahit oluyoruz. Bu demokrasi inkarı ve hukukun üstünlüğünün ihlalini en sert biçimde kınıyoruz.”

Dayanışma mesajı

Cezaevinde tutulan tüm belediye başkanları ve HDP milletvekilleri ile dayanışma içerisinde olduklarını belirten PES “Yalnız değilsiniz, dünyadaki tüm demokratlar bu adaletsizliği görüyor. Avrupa’nın ilerici siyasi ailesi sizinle birlikte ve bizler haklarınız ve demokrasiye saygı gösterilmesi için mücadele ediyoruz” mesajı verdi.