Pınar Gültekin için Muğlalı kadınlardan ‘ Aklamayın yargılayın’ talebi

Pınar Gültekin duruşması öncesi bir araya gelen kadınlar, “Kolluktan yargıya kadar sürdürülen soruşturma tarzı Pınar’ı itibarsızlaştırmaya yönelik” dediler

Pınar Gültekin’in ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, “Biz sanıkların işlediği bu hunharca cinayeti yargılayacak iken, Pınar Gültekin’in özel hayatını yargılar hale geldik” dedi.

Muğla’nın Ula ilçesinde 16 Temmuz 2020 tarihinde kaybolan ve 21 Temmuz’da Menteşe ilçesinde cenazesi bulunan 26 yaşındaki Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı ve ona yardım eden kardeşi Mertcan Avcı’nın yargılandığı davanın üçüncü duruşması Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Duruşma öncesi Muğla Barosu’na üye kadın avukatlar, Bodrum Kadın Platformu, Muğla Üniversitesi Genç kadınlar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muğla İl Örgütü, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) temsilcileri ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları’nın yanı sıra çok sayıda kadın adliye önünde bir araya geldi.

Bugünkü duruşmada,  sanık Cemal Metin Avcı’nın eşi ve tanıklar dinlenecek. Duruşmada, Gültekin’in ölüm sebebi ve zamanına ilişkin Adli Tıp raporunun da gelmesi bekleniyor. Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, üçüncü duruşma öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen duruşmada reddi hakim talebinde bulunduklarını ancak bu talebin mahkemece reddedildiğini hatırlattı.

Avukat: Mahkeme adil değil

“Mahkemenin adalet dağıtacağı kanaatinde değiliz” diyen Epözdemir, “Buna ilişkin çelişki ve çekincelerimizi ifade etmiştik. Diri diri yakılmış bir genç kız, sonrasında beton dökülmüş, deliller karartılmış, planlı bir cinayet var. Fakat mahkeme bu vahşice cinayeti işleyen sanıkları yargılamak yerine Pınar Gültekin’in özel hayatını yargılamaya çalışıyor. Android telefon şifresini soruyor. Telefonundaki bilgi ve belgeleri soruyor. Bunun yargılamaya ne katacağını anlamakta güçlük çekiyoruz. Biz sanıkların işlediği bu hunharca cinayeti yargılayacak iken, Pınar Gültekin’in özel hayatını yargılar hale geldik. Mahkemenin adil olduğunu düşünmüyoruz. Bundan sonra da biz mahkemeden adalet beklemiyoruz. Çünkü şu ana kadar ki yargılama ve duruşma performansı, yapılanlar, müzekkereler, tanıkların ifadesi, yönlendirilmesi gibi hususlar müvekkillerin kafasında çok makul soru işaretleri uyandırdı” diye konuştu.

Cezasızlık güç veriyor

Muğla Kadın Dayanışması ve Danışma Derneği adına açıklama yapan Canan Budak da,  katleden kadar yardım edenlerin de bu cinayetten sorumlu olduğunu dile getirerek, mahkemenin tutumuna “Yalnızca Pınar Gültekin katliamında değil, tüm kadın katliamlarında katillerin, gücünü cezasızlık politikasından aldığını biliyoruz” şeklinde tepki gösterdi.

Aklama çabası

Menteşe Kadın Platformu adına konuşan Ahsen Arıman ise, mahkemenin kadın örgütlerinin müdahillik talebini reddetmesine tepki göstererek, “Kolluktan yargıya kadar sürdürülen soruşturma tarzı Pınar’ı itibarsızlaştırmaya yöneliktir” dedi. Arıman, katilleri aklama çabasının erkek şiddetini meşrulaştırdığını söyledi.

Açıklama sonrası duruşma başladı.

MA