Pınar Gültekin’in katiliyle ilgili rapor: Cezai sorumluluğu tam

Pınar Gültekin’in katleden Cemal Metin Avcı’nın akıl sağlının yerinde olduğu ve cezai ehliyetinin bulunduğu açıklandı.

Pınar Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı’nın akıl sağlığının yerinde olduğu Adli Tıp raporuyla tespit edildi.

Muğla’da 16 Temmuz 2020’de Pınar Gültekin’in katledilmesiyle ilgili Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava duruşmasında, katil zanlısı Cemal Metin Avcı’nın akıl sağlığının yerinde olup olmadığına dair rapor talep edildi.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin raporunda, Cemal Metin Avcı’nın akıl sağlığının yerinde olduğu ve ceza ehliyetinin bulunduğu açıklandı. Hastanenin 26 Aralık 2020’de düzenlediği raporda, “16 Temmuz 2020 tarihinde işlendiği iddia olunan ‘Tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçuna karşı işlediği hukuki anlam ve sonuçlarını açıklayabilir ve davranışlarını yönlendirme yeteneğini azaltacak veya kaldıracak düzeyde bir akıl hastalığı bulunmamaktadır. Ceza sorumluluğu tamdır” denildi.

Ölüm zamanı bilinmiyor

Mahkeme, Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu İhtisas Kurulu’ndan Gültekin’in ölüm zamanı ve yaşarken mi yakıldığı ile ilgili mütalaa talebinde bulundu. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun hazırladığı raporda, “Kişinin ölümünün boyna basıya bağlı mekanik asfiksi sonucu meydana gelmiş olabileceği gibi boyna bası eylemi sonrası kişi yaşıyor iken yakılmasına bağlı da ölümün meydana gelmiş olabileceği, mevcut verilerle bu mekanizmalar arasında tıbben ayrım yapılamadığı, cesedin ileri derecede yanmış olması ve yumuşak dokuların büyük oranda bulunmaması nedeniyle mevcut verilerle ölüm zamanının bilenemediği ile mütalaa olunur” diye belirtildi.

MA