Piroğlu: Engelliler hareketini örmek zorundayız

HDP Milletvekili Piroğlu, pandemi döneminde engellilerin sorunlarının katlandığına vurgu yaparak, iktidar ve muhalefetin engellilere yönelik çözümü olmadığını belirtti.

Piroğlu, “Biz kendi taleplerimiz ve haklarımız doğrultusunda bir engelliler hareketini örmek zorundayız. Kendi haklarımız için mücadele etmediğimiz sürece kazanma şansımız yok.” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu

HDP Milletvekili Musa Piroğlu, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” nedeniyle partisinin İstanbul İl Örgütünde basın toplantısı düzenledi. Piroğlu, hafta boyunca gerek yazılı gerek sosyal medyada engellilere ilişkin iktidar ve muhalefet tarafından çeşitli açıklamaların yapılacağını belirterek, klişe sözlerin tekrarlanacağına işaret etti.

Pandemiden engellilerin sorunlarının katlanarak devam ettiğine vurgu yapan Piroğlu, “Biz HDP olarak dikkat çektiğimiz şey engellilerin sorunlarının ortadan kaldırılmasına ilişkindir. Ama bu iktidar yaptıklarıyla daha da derinleştiriyor” dedi. 

‘Engellilik tıbbi bir mesele olarak ele alınıyor’

Engelliliğin tıbbı bir mesele olarak ele alındığının altını çizen Piroğlu, şunları kaydetti: “Siz engelliliği tıbbi bir mesele olarak ele alırsanız çözümü de tıbbi yöntemlerle çözersiniz. Bu da yardıma muhtaç kişi anlamına gelir. Bu durumda engelliler devlet tarafından bir yük olarak görülür. Bu şekilde engelli birey toplum dışı görülür. Bu nedenle kapitalist toplumda engelliler toplumun dışındaki unsurlar olarak görürler. Onlar normal insan olarak tanımlanmaz. Özellikle Türkiye’de devletin engellilere ilişkin yükümlülüklerini ailenin sırtına yüklenilmektedir. Devletin burada yapması gereken şeyleri bir takım desteklerle ailelere yıkıyor.”

‘Yerel yönetimler destek sağlamakla görevlidir’

Engellilerin haklarını kullanabilecekleri ve sosyal hayata düzenli katılabilecekleri koşulların yaratılmasını istediğini belirten Piroğlu, meselinin çözümü için yerel yönetimleri işaret etti. Piroğlu, şunları ifade etti:

“Güçlendirilmiş yerel yönetimler engellilik sorununda erişimi, fiziksel ya da ekonomik desteğini sağlamakla görevlidir. Engellilerin temel bir talebi var. O da sıradan bir insan gibi yaşamaktır. Siyasetin, sanatın her alanında yaşamın içinde olmaktır. Yaşamı buna göre ayarladığınızda yeti kaybı bir engellilik olmaktan çıkar.  Bizi engelli hale getiren ayaklarımızın tutmaması, gözlerimizin görmemesi değildir. Bizi engelli kılan tedbirlerin alınmamış olmasıdır.”  

‘KHK’lerle 2 binden fazla engelli birey işten atıldı’

KHK’lerle 2 binden fazla engelli bireyi işten atıldığına işaret eden “Bu insanlar bile bile ölüme tek edildi. Özellikle bu koşullarda o insanların yaşama şansı yok. Biz bu hafta boyunca iktidar ve muhalefetten, toplumsal kurumlardan somut öneriler istiyoruz. Neredeyse hiç birinin engellilere yönelik çözümü yok.” dedi.

HDP olarak yayınladıkları “Engelliler Manifestosu” ile engellilerin sorunlarına çözüm bulmaya ve bunu daha da geliştirmeye çalıştıklarını söyleyen Piroğlu, şöyle konuştu:

“Engelliler ve engelli kurumları bir araya gelerek çözüm yolu bulmalıdır. Biz kendi taleplerimiz ve haklarımız doğrultusunda bir engelliler hareketini örmek zorundayız. Kendi haklarımız için mücadele etmediğimiz sürece kazanma şansımız yok. Bütün herkesin bu önyargılarından kurtulması gerekir. İfade ettiğim gibi bizim sevgiye ve yardıma ihtiyacımız yok. Biz sorunlarımızın çözümünü istiyoruz.”

MA – İSTANBUL