Platform Turabdin’den Hürmüz Diril ve Şimuni Diril’le ilgili açıklama: Arama çalışmaları devam ettirilmeli

Platform Turabdin, 11 Ocaktan itibaren kayıp olan ve son olarak Şimuni Diril’in cesedinin bulunması sonrası hala ulaşılamayan Hürmüz Diril ile ilgili arama çalışmalarının durdurulmasına tepki gösterdi. Açıklamada, resmi makamların arama çalışmalarının göstermelik bir fotoğraf verip köyden ayrıldığı belirtilerek, arama faaliyetinin yürütülmesi ve olayın açığa çıkarılması istendi  

11 Ocak’ta itibaren  kayıp olan ve İstanbul Keldani Kilisesi papazı Remzi Diril’in anne ve babası Hürmüz ve Şimuni Diril çiftinden Şimuni Diril’İn cansız bedenine 20 Mart günü ulaşılmıştı. O günden itibaren arama çalışmalarının durdurulduğunu iddia eden Platform Turabdin  (Süryani Aydınları ve Aktivistleri Tartışma Grubu) yazılı açıklama yaptı.

‘Göstermelik fotoğraf verip köyden ayrıldılar’

Açıklamada, “Bu iki insanımızı kimin ya da kimlerin kaçırdığı ve Şimuni Diril’i kimin katlettiğini henüz bilmemekle birlikte ayrımcı ve nefretçi egemen zihniyeti biliyoruz. Henüz fail ya da failler bilinmemekle birlikte ortada olan somut bir şey var ki; olay etkili bir şekilde soruşturulmamaktadır. Resmi makamlar daha ilk günlerde arama kurtarma faaliyeti sürdürmemiş, göstermelik bir fotoğraf verip, haber servis ederek köyden ayrılmışlardır” denildi.

‘Şimuni Diril’in cesedine oğlu ulaştı’

Halen de arama çalışması yapılmadığı belirtilen açıklamada,  Şimuni Diril’in cansız bedeninin de kendi oğlu tarafından bulunduğu hatırlatıldı.

Halen kayıp Hürmüz Diril için yetkililerin bir an evvel kapsamlı arama kurtarma faaliyeti yürütmesi, Şimuni Diril’in katledilmesine ilişkin ve olayın aydınlatılmasına yönelik hızlı ve etkili soruşturma yürütülmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, “Konu hakkında bilgisi olan ve elinde bir imkan olan her bireyin ve her kurumun bunu açıklaması da gereklidir. Tüm bu süreçte de şeffaf bir şekilde kamuoyunun bilgilendirilmesi gereklidir. Platform Turabdin olarak da bu olayın takipçisi olacağımızı ve tüm kesimlerin de bu olaya duyarlılık göstermesi gerektiğini belirtmek isteriz.” İfadeleri yer aldı.

Ne olmuştu?

Fransa’dan gelen 2 akrabasıyla beraber 12 Ocak günü köye anne-babasını ziyarete giden İstanbul Keldani Katolik Kilisesi Papazı Remzi Diril, akşam saatlerinde köye vardıklarında evin kilitli olduğunu fark etmişti. Balkon tarafından bir pencereyi zorlayarak eve giren Remzi Diril, evde kimsenin olmadığını, yalnızca annesinin telefonunun televizyonun üstünde olduğunu görmüştü.

Tedirgin bir şekilde köyde ikamet eden diğer akrabalarının yanına giden Remzi Diril, anne-babasını gören olup olmadığını sormuştu. Bir komşu Remzi Diril’e, 11 Ocak sabah saatlerinde kimliği belirsiz 3 kişinin anne-babasını zorla götürdüklerini gördüğünü söylemişti.

George Diril, amcası ve yengesinin kayıp olayına ilişkin yayınlanan haber, program ve açıklamaların yer aldığı bilgileri paylaşarak, yetkililerden kararlı bir soruşturma yürütülmesini istemişti. George Diril, soruşturmanın gizli yürütüldüğünü, bu nedenle resmi makamlardan soruşturmayla ilgili bilgi alamadıklarını dile getirmişti.

Diril ailesi, sosyal medya hesaplarından da #ŞimuniVeHurmüzDirilNerede etiketiyle anne ve babalarının kayıp olayını her gün paylaşarak bulunmalarını istemişti.