Polis 1 Mayıs’ta işçiye ceza kesti, AKP’li başkan vekili duyurdu

İzmir Gaziemir’de yasaktan muaf 17 belediye işçisi 1 Mayıs günü konvoy yaparak iş yerine gitti. 1 Mayıs pankartları asılı araçlarla işe giden işçilere sokağa çıkma yasağına muhalefetten ceza kesildi. Cezayı ise AKP’li başkan vekili duyurdu

İzmir Gazi Emir Belediye işçileri göreve giderken araçlara pankart asıp 1 Mayıs marşı çaldırdı. Foto: MA

İzmir Gaziemir Belediyesi’nde 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda konvoy oluşturan 17 işçiye, sokağa çıkma yasağını muhalefetten para cezası kesildi.

İzmir Gaziemir Belediyesi’nde aralarında görevli 12 temizlik işçinin de bulunduğu 17 belediye işçisi, sokağa çıkma yasağının uygulandığı 1 Mayıs 15.00 – 23.00 vardiyası için görev yerlerine pankart ve bayraklarla süsledikleri araçlarda korna çalıp ve marş söyleyerek gitti. Polis, yasaktan muaf olmalarına rağmen “sokağa çıkma yasağına muhalefetten” işçilere para ceza kesti.

Cezalar siyasi

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ise cezalara tepki gösterdi. Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri işçilere kesilen cezanın Kaymakam Ahmet Süheyl Üçer tarafından onandığını belirten Arda, buna karşın belgeyi kamuoyuna Gaziemir Belediyesi AKP Grup Başkan Vekili Uğur İnan Atmaca’nın duyurduğuna dikkat çekti.

‘Gerekirse cebimden öderim’

Belediye Başkanı Arda, “Karşımızda işçilerin 1 Mayıs günü iş bölgelerine giderken araçlarını süslemesine ve marş söylemesine tahammül edemeyen bir zihniyet var” ifadesinde bulundu. 

Cezaya itiraz edeceklerini de söyleyen Arda, “Cezalar iptal edilmezse, gerekirse kendim ödeyeceğim. Konuyu kamuoyunun vicdanına sunuyor, bu siyasi cezaların derhal iptal edilmesini talep ediyorum” diye belirtti. MA – İZMİR