Polis E.Y. Doku soruşturmasına ait bilgileri paylaştığı gerekçesiyle yargılandı

Kayıp Gülistan Doku’ya ilişkin soruşturmada bazı bilgileri hukuka aykırı ele geçirip yaydığı gerekçesiyle polis memuru E.Y.’nin yargılanmasına başlandı.

Avukat Ali Çimen, sanık E.Y’nin duruşmaya katılmadığını belirterek, “Aslında kendisi burada direkt hazır edilseydi bizim de ona karşı sorularımız olacaktı.” dedi.

Dersim’de 5 Ocak 2020’den bu yana kayıp olan 21 yaşındaki Gülistan Doku’ya ilişkin soruşturmaya ait bazı kişisel bilgileri hukuka aykırı ele geçirip yaydığı gerekçesiyle polis memuru E.Y’nin yargılanmasına başlandı. Tunceli 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık E.Y. katılmadı. Gülistan Doku’nun babası Halit, ablası Aygül Doku ve ailenin avukatı Ali Çimen duruşmada hazır bulundu.

Duruşma sanığın savunmasının alınması için ertelendi

Salona yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında basın mensupları ve katılımcılar alınmadı. Mahkeme, sanık E.Y’nin duruşmaya katılmadığını hatırlatarak, savunmasının alınabilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

‘Sanık Tunceli Asayiş Şube Müdürlüğünde görev yapıyordu’

Avukat Ali Çimen Fotoğraf: AA

Ailenin avukatı Ali Çimen, duruşma çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, kayıp Gülistan Doku’ya ilişkin soruşturmanın Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürüldüğünü söyledi. Doku’nun 5 Ocak 2020’den bu yana kayıp olduğunu hatırlatan Çimen, şunları aktardı:

“Bu soruşturma dosyasının faillerinden E.Y, Twitter üzerinden müvekkil Gülistan Doku’nun intihara meyilli biri olduğunu göstermek için evrak paylaştı. Bu evrak, o aşamada soruşturma dosyamızın içinde yoktu. Bu evrakı kamu görevlisi sıfatıyla ele geçirmişti. Söz konusu dönem Tunceli Asayiş Şube Müdürlüğünde görev alıyordu. O konuya ilişkin bir yargılama bugün yapıldı.”

‘Sanık hazır edilseydi bizim de ona sorularımız olacaktı’

Avukat Çimen, sanık E.Y’nin duruşmaya katılmadığını belirterek, “Aslında kendisi burada direkt hazır edilseydi bizim de ona karşı sorularımız olacaktı. Çapraz sorgusunu yapma imkanımız olacaktı ama olmadı. Talimat üzerine ifadesini verecek ve o talimat cevabı geldikten sonra artık dosyamızda karara çıkacaktır.” dedi.

Aygül Doku Fotoğraf: AA

‘Kardeşimin bulunması için Cumhurbaşkanı ile görüştük’

Abla Aygül Doku da kayıp kardeşinin bulunması için ailesi ve kendisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme gerçekleştirdiğini söyledi. Bu görüşme sonrası kayıp kardeşinin bulunması için umutlarının yeniden yeşerdiğini dile getiren Doku, şunları ifade etti:

“Ailemin umutları çok büyük. Biz bugüne kadar çok yetkiliyle görüştük ama ailemin bu sefer çok farklı bir şekilde umutlu olduğunu görüyorum. ‘Cumhurbaşkanımız kızımızı bulacak, bize bugünleri yaşatanlar yargı ve adalet önünde hesap verecekler’ diye sımsıkı umuda sarılmışlar.”

İddianameden

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Gülistan Doku soruşturmasına ait bazı kişisel bilgileri hukuka aykırı ele geçirip yaydığı iddia edilen polis memuru E.Y’nin “görevini kötüye kullanarak kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme” ve “görevini kötüye kullanarak kişisel verileri hukuka aykırı olarak bir başkasına verme” suçlarından 4,5 yıldan 10,5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020’den itibaren haber alamayan ailesi, memleketleri Diyarbakır’dan Dersim’e gelerek 6 Ocak’ta emniyete kayıp başvurusunda bulunmuştu.

Baraj gölünde arama yapan ekiplerce 187 gün su altı ve üstünde sürdürülen çalışmalardan sonuç alınamaması üzerine aramalara son verilmişti. Arama çalışmalarına 6 Ağustos’ta yeniden başlatılmış 13 gün sonra tamamlanmıştı. 15 Ekim’de yeniden başlatılan arama çalışmalarının da sonuçsuz kalması üzerine çalışmalar bir süre önce tamamlanmıştı.

Kaynak: AA