Polis kalkanları arasında Mor Koridor sergisi

Avcılar Kadın Platformu, “Mor Koridor” sergisini polisin saldırısına rağmen kalkanlar arasında gerçekleştirdi.

Kadınlar, tüm engellemelere ve şiddete rağmen polis kalkanları arasında sergiyi açtı. Kadınlar zılgıt, alkış ve sloganlar atarak polis ablukasını protesto etti.

Avcılar Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Avcılar İlçesi Marmara Caddesi’nde bir araya gelerek, “Tarihten bugüne kadın mücadelesi sergimiz mor koridorda” sloganıyla direnen kadınlar adına sergi gerçekleştirmek istedi. Kadınlar, ellerindeki mor bezler üzerinde kadın mücadelesinin sembolü olan kadınların fotoğraflarını taşıdı.

Bu sırada kadınların önü polislerce kesilerek, Avcılar Kaymakamlığı’nın pandemi nedeniyle getirdiği yasak gerekçe gösterilerek engellendi.

Polisler sergiye hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini belirterek, kadınları kalkanlar ile darp etti. Buna karşı kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları ile tepki göstererek, oturma eylemine geçti.

Kalkanlar arasında sergi

Kadınlar, tüm engellemelere ve şiddete rağmen polis kalkanları arasında sergiyi açtı. O esnada polisler kadınlara hakaret ederek bazı kadınları saçlarından çektiği görüldü. Öte yandan kadınlar zılgıt, alkış ve sloganlar atarak polis ablukasını protesto etti.

Daha sonra Platform adına açıklama yapan Gamze Yıldırım, polis engellemesi, ablukası ve şiddetine tepki gösterdi. Yıldırım, 8 Mart’a giderken artan kadın katliamlarına, taciz ve tecavüze dikkat çekmek istediklerini söyleyerek, “Bizler şu an eylemimizi abluka altında gerçekleştiriyoruz. Ama sanmasınlar ki vazgeçeceğiz, sanmasınlar ki susacağız, sanmasınlar ki birbirimizden ayrılacağız. Meydanlarda, sokaklarda olmaya devam edeceğiz. Siz kadınlar bizi çağırdıkça bizler de sizleri yalnız bırakmayacağız” dedi.

Yıldırım, 5 Mart günü Kadıköy’e gerçekleşecek olan kadın buluşmasına katılım çağrısı yaparak konuşmasını sonlandırdı.

Açıklama, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Jin jiyan azadî”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları eşliğinde son buldu.

MA