Polis, Şenyaşar ailesinin oturma eylemine müdahale etti

Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde “adalet” talebiyle başlattığı oturma eyleminin 24’üncü gününde polis müdahale etti.

Müdahale sırasında darp edilen Ferit Şenyaşar hastaneye kaldırıldı.

Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın oturma eylemlerinin 24’üncü gününde polis müdahalede bulundu.

Urfa’nın Suruç İlçesi’nde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının işyeri ve hastane saldırılarında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil ile Celal’i kaybeden, Fadıl adlı oğlu tutuklanan Emine Şenyaşar’ın oğlu Ferit Şenyaşar, bugün de oturma eylemi için Şanlıurfa Adalet Sarayı’na geldi.

Sabah saatlerinde adliye binası içerisinde oturma eylemini başlatan Şenyaşar ailesi, önce adliye binasının dışına çıkarıldı daha sonra adliye müştemilatı olarak tanımlanan bölgenin dışına çıkarılmak istendi.

Ferit Şenyaşar darp edilerek gözaltına alınmaya çalışıldı

Ferit Şenyaşar zor kullanılarak gözaltına alınmaya çalışıldı

Adliye dışarısında eylemlerini sürdürmek istediklerini belirten Ferit Şenyaşar’a, Güvenlik Şube Amiri olduğu belirtilen kişi, “Ferit, müştemilatın dışarısına çıkacaksın, burada beklemeyeceksin” dedi. Müştemilat olarak tanımlanan alanın dışarısına çıkmayı kabul etmeyen Şenyaşar darp edilerek gözaltına alınmaya çalışıldı.

Yerde sürüklenen Ferit Şenyaşar’ın ayağı park halinde olan bir aracın altına sıkıştı. Bu sırada başına da darbe alan Ferit Şenyaşar sinir krizi geçirerek bayıldı. Ferit Şenyaşar’ın bayılması üzerine olay yerine ambulans çağrıldı.

‘Nerede adalet arayalım? Siz bizden ne istiyorsunuz?’

Gözaltı sırasında sinir krizi geçiren Ferit Şenyaşar, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Emine Şenyaşar ve avukatlar da refakat etti. Oğlu Ferit Şenyaşar’ın darp edilmesine tepki gösteren Emine Şenyaşar, “Biz nereye gidelim, nerede adalet arayalım? Siz bizden ne istiyorsunuz? Katilleri neden tutuklamıyorsunuz.” diyerek feryat etti.

Muhabirlere gözaltı tehdidi

Öte yandan olayı takip etmek isteyen Jinnews ve Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirlerinin görüntü ve fotoğraf alması engellendi. Bir polis memuru, görüntü almaya çalışan muhabirleri, “Şu an valiliğin eylem yasağı var. Bir fotoğraf ya da görüntü görürsem sizi gözaltına alırım” şeklinde tehdit etti.

Emine Şenyaşar ve aile avukatlarının eşlik ettiği Ferit Şenyaşar ise, acil serviste serum bağlanarak tedavi altına alındı. Aile adına açılan sosyal medya hesabı Twitterdan yapılan paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

“Abim ve annem adliye önünde adalet nöbetindeyken polisler müdahale edip gözaltına almak istediler. Abim darp edildi ve bayıldı. Şu an hastanede. Sizin adalet isteyene verdiğiniz cevap bu mu!” 

MA – URFA