Polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestolar sürüyor

ABD’de siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından başlayan protestolar 13’üncü gününe girdi.

ABD’nin yanı sıra Belçika, İngiltere, Kanada’da protestolar devam etti.

Kanada’da ırkçılık karşıtı gösteriler devam etti Fotoğraf: Amru-Salahuddien / AA

Siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından başlayan ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı protestolar sadece ABD’de değil bir çok ülkede de devam ediyor.

Protestoların çoğunlukla barışçıl geçmesi üzerine New York, Chicago ve Philadelphia’daki sokağa çıkma yasakları kaldırıldı. New York’un çeşitli yerlerinde düzenlenen protestolarda, bir grup gösterici de Trump Tower önünde, ”Oy ver, Trump’tan kurtul” sloganları attı. 

New York Polis Departmanı’nın bütçesinde kesinti yapılacak

Öte yandan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesinin ardından artan reform talepleri kapsamında polis departmanına ayrılan bütçede kesinti yapılacağını duyurdu.  De Blasio, New York polisinin protestoların ilk gününde göstericilere sert müdahalesi sonrası gelen tepkiler üzerine, polis departmanının bütçesinde kesintiye gidileceğini söyledi. 

New York Polis Departmanı’nın 6 milyar dolarlık yıllık bütçesinde ne kadar kesintiye gidileceği konusunda detay vermeyen de Blasio, kesintinin sosyal hizmetlere ayrılacağını belirtti. 

ABD Washington’daki protestolardan Fotoğraf: Yasin Öztürk /AA

Washington’da ulusal muhafızların geri çekilmesi talimatı

ABD Başkanı Donald Trump ise 10 gündür protestoların devam ettiği Washington’da ulusal muhafızların geri çekilmesi talimatı verdi.  Başkent Washington’daki protestolara Evanjelik Kilisesinin yüzlerce mensubu da katıldı. 

Floyd’un hayatını kaybettiği Minneapolis’te ise göstericilerin polis departmanının tasfiye edilmesi talebine hayır diyen Belediye Başkanı Jacob Frey yuhalanarak alandan ayrıldı. 

Virginia’da general Carter Wickham’ın heykeli yıkıldı

Virginia’da ise dün gece Amerikan iç savaşı sırasındaki Konfederasyon ordusu generali Carter Wickham’a ait heykel yıkıldı. 

Öte yandan Demokrat Başkan adayı Joe Biden ise Floyd’un 9 Haziran’da Houston’daki cenaze töreninin ”korumalar ve aşırı güvenlik önlemleri nedeniyle aksamaması” için Pazartesi günü Floyd’un ailesini ziyaret edecek. 

Houston Üniversitesi, Floyd’un anma törenine katılmak isteyenler için pazartesi günü dersleri iptal ettiğini duyurdu. 

Londra’da ırkçılık karşıtı gösteride protestocular ile polisler arasında arbede yaşandı Fotoğraf: İlyas Tayfun Salcı / AA

Londra’da polis ve göstericiler arasında arbede yaşandı

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ırkçılık karşıtı gösteride, polisle protestocular arasında arbede yaşandı. Dışişleri bakanlığı binasının önüne gitmek isteyen grupla polis arasında kısa süreli tartışma yaşandı. ABD Büyükelçiliği önünde başlayıp Başbakanlık binası önünde devam eden gösteride akşam saatlerinde olaylar çıktı.

Göstericiler, güvenlik önlemi alan polise cam şişe ve taş attı. En az bir polis memurunun başından yaralandığı ve bir göstericinin de gözaltına alındığı görüldü. Olayların ardından polis, Başbakanlık binasının önünü boşaltırken, bazı göstericiler sokağı kapatan polislerin arasında kaldı. 

Ayrıca kentin bazı bölgelerinde de polis araçlarının taşlandığı öğrenildi. Çarşamba ve cumartesi günleri yapılan gösterilerde de olaylar çıkmış, onlarca gösterici gözaltına alınmış ve en az 14 polis yaralanmıştı. 

Kanada’da protestolar devam etti

Kanada’da da protestolar sürdü

Floyd’un öldürülmesinin ardından Kanada’da başlayan gösteriler devam ediyor. Montreal kentinde düzenlenen ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı yürüyüşe çok sayıda gösterici katıldı.

Brüksel’deki gösteriye 10 bin kişi katıldı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı barışçıl gösteri düzenlendi. Poelaert Meydanı’nda toplanan binlerce kişi “siyahların hayatı değerlidir” sloganıyla polis şiddetini ve ırkçılığı protesto etti. Gösterinin ardından yüzleri maskeli bazı kişiler, lüks mağazaların bulunduğu Avenue Louise bölgesinde mağazaların camlarını kırdı.

Brüksel Fotoğraf: Dursun Aydemir / AA

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, mağazalara zarar verildiği, sokaktaki çöp kutularının da ateşe verildiği görüldü. Gösterinin organizatörlerinden Taino Serouben, yerel basına yaptığı açıklamada, “Bu saldırılarla bir ilgimiz yok. Biz, barış mesajı verdik.” dedi.

Ne olmuştu?

ABD’nin Minnesote eyaletine bağlı Minneapolis kentinde, siyah Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs günü dolandırıcılık şüphesiyle polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre boynuna basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” dedi.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki topladı. Görüntüler, ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti ve ırkçılığa ilişkin tartışmaları tekrar alevlendirdi ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis’ten ülke genelinde pek çok kente yayıldı.

Protestolarda çıkan olaylar nedeniyle başkent Washington ve New York da dahil en az 40 kentte gece sokağa çıkma yasağı getirildi, 25’e yakın kentte de Ulusal Muhafız Birlikleri, polise destek sağlamak için devreye sokuldu. ABD’de başlayan protestolar dünyanın bir çok ülkesinde de yapıldı.

Kaynak: AA’nın geçtiği bilgilerden derlendi