Polis şiddetiyle bacağı kırılan öğrenci için suç duyurusu

Ankara’da Boğaziçi protestolarına destek eyleminde gözaltına alınırken polisler tarafından bacağı kırılan Deniz Baran Erbudak için suç duyurusunda bulunuldu

Ankara’da 9 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi’ne “kayyım rektör” atanmasını protesto eden öğrencilere yapılan polis müdahalesi sırasında Deniz Baran Erbudak’ın ayağı kırılmıştı.

Ankara’da 9 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi’ne “kayyım rektör” atanmasını protesto eden öğrencilere yapılan polis müdahalesi sırasında bacağı kırılan Deniz Baran Erbudak’ın avukatı Ezgi Önalan Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda bulunulmasının ardından Adliye önünde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir’in de katılımıyla basın açıklaması yapıldı.

‘6 saat gözaltında tutuldu’

Deniz Baran Erbudak’ın avukatı Ezgi Önalan, müvekkilinin polis tekmeleriyle bacağının kırıldığını belirterek, “Müvekkilim 6 saat gözaltında tutuldu. Sağlık raporu dahi beklenmeden, röntgen sonuçları dahi beklenmeden nezarete atıldı. Nezarette avukatıyla, ailesiyle haberleşmesi engellendi, 6 saat boyunca tıbbi müdahale alması engellendi. En sonunda röntgen sonuçları kırık çıktı ama müvekkilim nezaretten ambulansla değil, gözaltı aracıyla hastaneye götürüldü” dedi.

‘Öğrencilerin yanındayız’

Önalan, Erbudak için adliye önüne gelen öğrencilerin gözaltına alınmasına tepki göstererek, “Daha her hangi bir toplanma yokken, kardan korunmak için tentenin altında bekleyen öğrencilere polis: Siz kimsiniz? Niye burada bekliyorsunuz? Diyerek öğrencileri gözaltına aldı. Hatta beni bile aldı ama avukat olduğumu öğrenince bırakmak zorunda kaldılar” dedi. İşkencelere, çıplak aramalara ve gözaltılarına karşı sessiz kalmayacaklarının altını çizen Önalan, “Türkiye’nin her yerinde demokratik hakları için direnen tüm öğrencilerin yanında olmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

Emir: ‘Protesto etmek için buradayız’

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, şunları söyledi: “Boğaziçi protestolarına Ankara’dan destek veren öğrencilere yönelik saldırgan tavrı ve orantısız güç kullanımını ve hastanede tıbbi tedavinin bilinçli olarak geciktirilmesini protesto etmek ve suç duyurusunda bulunmak için burada bulunuyoruz.”

Hdp’li Bülbül: ‘Irkçı faşist politika’

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, “Öğrencilerden Deniz Baran Erbudak arkadaşımıza fiilen saldırılmıştır. Biz buraya suç duyurusunda bulunmaya ve konuyla ilgili açıklama yapmaya geldik. Ama arkadaşlarımızın bir kısmı gözaltına alındı, görüşüp gereğini yapacağız. Burada AKP açıklama yapabiliyor, yasal hiçbir karşılığı olmayan insanlar gelip açıklama yapabiliyor; vekiller, avukatlar açıklama yapamıyor. Bu, Türkiye’yi ablukaya almaktır, Türkiye’ye dayatılmış ırkçı faşist politikanın kendisidir” dedi.

MA