Polis ve bekçi şiddetine ‘darp yok’ raporu!

Polis ve bekçiler tarafından darp edildiği görüntülere yansımasına rağmen 15 yaşındaki V.S.’ye gözaltındayken darp edildiğine dair raporu verilmedi.

V.S.’ye, serbest bırakıldıktan sonra ailesi tarafından götürüldüğü özel hastanede verilen raporda “darp” edildiği tespit edildi.

Batman’ın Cudi Mahallesi’nde bulunan Salih Özdemir Parkı’nda polis ve bekçiler, 13 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiği iddiasıyla 15 yaşındaki V.S.’yi darp etti. Daha sonra gözaltına alınan 15 yaşındaki V.S. ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Eğitim ve Araştırma hastanesi ‘sağlam raporu’ verdi

V.S. hakkında Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nde “Görevli memura mukavemet” gerekçesiyle işlem yapıldı. V.S.’ye, bekçi ve polislerce darp edildiği anların görüntülerine rağmen “adli muayene” için götürüldüğü Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “sağlam raporu” verildi. 

Özel hastanede darp raporu verildi

Serbest bırakıldıktan sonra ailesi tarafından özel bir hastaneye götürülen V.S.’ye, burada muayene edilmesinin ardından “darp raporu” verildi. Darp raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Frontal bölgede (alın) abrazyon (yırtık) yarası. Burun çevresinde kızarıklık, boyunda kızarıklık. Kafa arka kısmında ödem, şişlik, kızarıklık. Sağ dizde abrazyon yarası, sağ el bileğinde ödem.” 

‘Üzerime yürüyüp bana küfür ve hakaret ettiler’

Baba Salih Solmaz, olaya ilişkin şöyle konuştu: “Oğlum, annesine aç olduğunu söyleyince annesi ekmek alması için fırına gönderdi. Fırına giderken parkta kavga olduğunu görüyor. Daha 15 yaşındadır, çocuktur, o heyecanla o da yanlarına gidiyor. Bu esnada polis ve bekçiler gelip biber gazı sıkıyor. Tabi biz de sesleri duyunca evden dışarı çıktık. Baktık ki ortada sadece oğlum kalmış ve onu dövüyorlar. Durdurmaya çalıştım, ‘Oğlumdur’ dedim, ‘Varsa bir suçu cezasını kesin’ dedim, ama üzerime yürüyüp bana küfür ve hakaret ettiler.”

‘Hukuki girişimlerde bulunacağız’

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin darp raporu vermemesine tepki gösteren Salih Solmaz, “Oğlumun her yeri yara bere içinde, ama kağıtta darp yazılmıyordu. Özel bir hastaneye götürdük. Hastanede aldığımız raporda alnında, burnunda, göğüs ve sırtında yaralar ve kızarıklık var. Kafasının arkasında ödem ve şişlik var. Diz ve bileklerinde şişlik var. Her şeyi geçiyorum görüntüler ortada, nasıl darp yok.” diye tepki gösterdi.

Çocuğuna uygulanan şiddetin faillerinin cezalandırılması için hukuki girişimlerde bulunacağını belirten Salih Solmaz, bu işkenceyi uygulayanların kanun önünde hesap vermesi gerektiğini aksi taktirde bu şiddeti uygulayanların tekrar bu tür şiddete başvurabileceklerini söyledi.

MA – BATMAN