Polisin darp ettiği 8 aylık hamile kadın yaşadıklarını anlattı

Şırnak’ın İdil İlçesi’nde yapılan ev baskınında polislerce darp edildiğini belirten 8 aylık hamile olan Hatice Baykara, “Belime dipçikle vurdular. Saçımdan tutup yere attılar” diyerek, polisler hakkında şikayetçi olduğunu söyledi.

İdil’de yaşayan Hatice Baykara (28), 16 Temmuz’da evine yapılan baskında polisler tarafından darp edildikten sonra İdil Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı. 8 aylık hamile olan Baykara, tedavisinin ardından dün gece taburcu edildi. Baykara maruz kaldığı şiddeti Mezopotamya Ajansı’ndan Müjdat Can’a anlattı.

‘Kapıyı açar açmaz saçlarımdan tutup beni yere attılar’

Sabahın erken saatlerinde 20’ye yakın polis tarafından evlerine baskın yapıldığını söyleyen Baykara, şunları ifade etti:

“Kapıya vurdukları gibi aynı anda camları da kırdılar. Polislere kapıyı açar açmaz saçlarımdan tutup beni kırılan camların üzerine attılar. Polislere ne olduğunu sordum. Bana ‘Sus konuşma’ diye bağırdılar. Ayağa kalkmaya çalıştığım esnada da silahın dipçiğiyle sırtıma vurdular. Çocuklar seslerden sonra bağırmaya başladı. Polislere, ‘Bana zarar verip çocukları neden korkutuyorsunuz’ dedim. Hem beni dövdüler hem de korkuttular. 4 çocuğumu da uyandırıp korkuttular.”

‘Arama bitene kadar başıma silah dayadılar’

Polislerin başına silah dayadığını aktaran Baykara, “Ev araması bitene kadar polisler başıma silah dayadı. Arama bitene kadar silahın namlusu kafamdaydı” diye belirtti. Baskın sırasında sancılarının arttığını ve yere düştüğünü dile getiren Baykara, polislerin evden ayrılması sonrası ambulansı aradıklarını ifade etti.

‘Doktorlar darp raporu hazırladı’

Baykara, şöyle devam etti: “Hastaneye gittiğimde çok sayıda hemşire ve doktor etrafımda toplanarak benle ilgilendi. Hastaneye gittiğimde durumumdan kaynaklı doktorlar, ‘Nasıl düşük yapmadın, seni çok mu darp ettiler?’ diye sordu. Doktorlara, polisler hakkında şikayetçi olacağımı söyledim ve o nedenle darp raporu hazırladılar.”

Polisler hakkında şikayetçi oldu

Taburcu olduktan sonra İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderek polisler hakkında şikayetçi olan Baykara, “Bana, hastanede hazırlanan darp raporunun polisler tarafından savcılığa verildiğini söylediler. Tek başıma evdeydim ve çok korktum. Sonuna kadar onlardan şikayetçi olacağım. Çocuğum düşebilirdi.” dedi.

Olay Meclis gündemine taşınmıştı

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, ev baskınında Hatice Baykara’nın güvenlik güçleri tarafından darp edildiğini belirterek, olayı Meclis gündemine taşımıştı. İmir, Bakan Soylu’ya “Hatice Baykara’yı darp edenler hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?” diye sormuştu.