Polisin vurduğu Brokks’un otopsi raporu açıklandı: Cinayet

Polisin 27 yaşındaki siyah Amerikalı Rayshard Brokks’u sırtından 2 mermiyle vurduğunun tespit edildiği otopsi raporunda, olay cinayet olarak tanımlandı.

Fotoğraf: Stewart Dava Avukatları Bildirisi / EPA

ABD’de polis tarafından vurulan 27 yaşındaki siyah Amerikalı Rayshard Brooks’un ölümüyle ilgili otopsi raporu açıklandı. DW Türkçe’de yer alan habere göre; raporda polisin sırtından iki mermiyle vurduğu Brooks’un organlarındaki yaralardan ve kan kaybından öldüğü tespit edildi. Raporda olay cinayet olarak tanımlandı.

ABD’nin Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’da geçen Cuma günü Brooks’un bir restoranın “arabaya servis” şeridinde uyuyakaldığı gerekçesiyle olay yerine gelen iki polis memuruyla arasında geçenler kameralara da yansımıştı.

Alkol testinden geçen ve kızının doğum gününden bahseden Brooks, kendisini kelepçeleyerek gözaltına almaya çalışan polislere direnip kaçmıştı. Polis memurlarından birinin elindeki şok tabancasını da alan Brooks’un koşarken arkasına dönerek bu tabancayı polislere yönelttikten sonra vurulduğu görülmüştü.

Olayın ardından Atlanta Emniyet Müdürü Erika Shields istifa etti. Brooks’u vuran polis memuru işten çıkarılırken diğer polis ise açığa alınmıştı.

‘Bırakın gitsin’

Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, “Ortada agresif bir durum yoktu. Bu, destek çıkacağınız bir adamdı… İzlerken sonunda ne olacağını bilseniz de o an içinizden ‘Bırakın da gitsin. Bırakın da gitsin. Bırakın da gelip onu alması için birini aramasına izin verin’ diyorsunuz.” ifadesini kullandı.