Polonya’da büyük tepkilere rağmen kürtaj yasağı yürürlüğe girecek

Polonya’da Anayasa Mahkemesinin kürtajı zorlaştıran kararının gerekçesi açıklandı.

Geniş çaplı protesto eylemleri düzenlenmesine neden olan Anayasa Mahkemesinin, fetüsün kusurlu oluştuğu durumlarda yapılan kürtajların da Anayasa’ya aykırı olduğuna dair 22 Ekim’de verdiği kararın gerekçesinde, kürtaja sadece tecavüz ve annenin sağlığı risk altındaysa yasal izin verilebileceği belirtildi.

Gerekçede, fetüsün ciddi şekilde kusurlu olması ya da tedavi edilemez şekilde hastalık ihtimalinin bulunmasının doğum öncesi aşamadaki bir kişiyi hayattan mahrum bırakmak için yeterli bir neden olmadığı savunuldu.

Mahkemenin aldığı karar resmi gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

‘Referandum talep edeceğiz’

Mahkeme kararını provokasyon olarak niteleyen ana muhalefet partisi Civic Platform (PO) Başkanı Borys Budka, konu hakkında referandum talep edebileceklerini söyledi.

Olayın geçmişi

Anayasa Mahkemesi, iktidar ve bazı muhalefet partisi milletvekillerinin başvurusu neticesinde 1993’ten bugüne kadar fetüste ciddi kusur olması durumunda kürtaja izin veren kanunun Anayasa’ya aykırı olduğuna hükmetmişti.

Ülkede bundan böyle sadece tecavüz ve annenin sağlığı risk altındaysa gebeliğin sonlandırılmasına yasal izin verilmesine karar verilmişti.

Mahkeme kararına karşı kadınlar sokaklara çıkmıştı. Ülkede 22 Ekim’de başlayan protestolar haftalarca sürmüş, bunun üzerine Polonya hükümeti, kürtaj yasasının yayınlanmasını ve yürürlüğe girmesini ertelemişti.

Kaynak: AA