Polonya’da, kadınların protestoları ‘kürtaj yasasını’ erteletti

Polonya hükümeti, kürtaj yasağına ilişkin çıkarmak istediği kürtaj yasasını kadınların protestolarının ardından erteledi.

Hükümet sözcüsü Piotr Muller, “Bu karar etrafında barışa ve müzakereye ihtiyacımız var” dedi.

Polonya’da kadınlar kürtaj yasasına karşı sokakları doldurdu Fotoğraf: Twitter

Polonya’da Anayasa Mahkemesinin kararıyla, tecavüz ve annenin hayatı risk altındaysa kürtaja izin verecek olan yasaya karşı sokaklara çıkan kadınlar, hükümete geri adım attırdı. Ülkede 22 Ekim’den bu yana süren protestolar üzerine Polonya hükümeti, kürtaj yasasının yayınlanmasını ve yürürlüğe girmesini erteledi.

‘Müzakereye ihtiyacımız var’

Bianet’te yer alan habere göre; Hükümet sözcüsü Piotr Muller basın açıklamasında “Bu karar etrafında barışa ve müzakereye ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. Başbakan Mateusz Morawiecki’nin ofisinden Michal Dworczyk ise yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Sürmekte olan bir tartışma var. Zor, yoğun duygular uyandıran bu durumda yeni bir tutum bulmak ve diyalog kurmak için biraz zaman tanımak iyi olacaktır.”

Polonya’daki kürtaj yasası, mahkemenin kararından önceki haliyle bile, Avrupa’daki en kısıtlayıcı olanlardan biri olarak nitelendiriliyordu.

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi, iktidar ve bazı muhalefet partisi milletvekillerinin başvurusu üzerine 1993’ten bugüne kadar fetüste ciddi kusur olması durumunda kürtaja izin veren kanunun anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti. Anayasa Mahkemesi’nin 22 Ekim’de verdiği karar nedeniyle, ülkede bundan böyle sadece tecavüz ve annenin hayatı risk altındaysa kürtaja yasal izin verilecekti.

Polonya’daki kürtaj yasası protestolarından

Karara ülkedeki kadın hakları savunucuları ve muhalefet de tepki göstermiş, kararın kürtajları durdurmayacağını ve yasa dışı operasyonların yolunu açacağına dikkat çekmişti.

Anayasa Mahkemesi önünde protesto

Kararı çok sayıda kadın başkent Varşova’da Anayasa Mahkemesi binası önünde “kürtaj haktır” diyerek, kararın iptal edilmesini istemişti. Kadınların protestolarına polis, biber gazı ile müdahale etmiş, çok sayıda kadın gözaltına alınmıştı.

Türkiye dahil bir çok ülkeden de kadınlar sosyal medya Twitterdan Polonya’nın kararına tepki göstererek, #KürtajHaktır ve #StrajKobiet etiketiyle Polonyalı kadınlarla dayanışma mesajları paylaşmıştı.