Polonya’da kürtaj yasağı protestosu: 15 gözaltı

Polonya’da Anayasa Mahkemesinin kürtaja izin veren kanunun anayasaya aykırı olduğuna ilişkin kararı başkent Varşova’da protesto edildi.

Gösterilerde 15 protestocu gözaltına alındı.

Fotoğraf: Reuters

Anayasa Mahkemesi, iktidar ve bazı muhalefet partisi milletvekillerinin başvurusu neticesinde 1993’ten bugüne kadar fetüste ciddi kusur olması durumunda kürtaja izin veren kanunun anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Ülkede bundan böyle sadece tecavüz ve annenin hayatı risk altındaysa kürtaja yasal izin verilecek.

Polonya basınında yer alan haberlere göre; başkent Varşova’da bir araya gelen binlerce kişi kararı Anayasa Mahkemesi binası önünde protesto etti. Göstericiler ayrıca Varşova’da iktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisinin Başkanı Jaroslaw Kaczynski’nin evinin önünde toplandı. Polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Biber gazıyla yapılan müdahalede 15 protestocu gözaltına alındı.

Karar yasadışı operasyonların yolunu açacak

Polonya’daki kürtaj yasası, mahkemenin kararından önceki haliyle bile, Avrupa’daki en kısıtlayıcı olanlardan biri olarak nitelendiriliyordu. Karara ülkedeki kadın hakları savunucuları ve muhalefet de tepki göstererek, bunun kürtajları durdurmayacağını ve yasa dışı operasyonların yolunu açacağını belirtiyor.

PO Başkanı Budka: Karar insanlık dışı

İktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisinin (PİS) Sözcüsü Anita Czerwinska, kararla ilgili yaptığı açıklamada, hükümetin engelli çocuk sahibi ailelere verilen desteği genişleteceğini belirtti.

Ana muhalefet partisi Civic Platform (PO) Başkanı Borys Budka kararı, “insanlık dışı” olarak niteleyerek Anayasa Mahkemesi üyelerinin PiS Partisi Genel Başkanı Jaroslaw Kaczynski’nin emri yönünde karar verdiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesinin kararına, ana muhalefet partisi Civic Platform ile Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic de tepki gösterdi.

Polonyalı kadınlara destek

Türkiye dahil bir çok ülkeden de kadınlar sosyal medya Twitterdan Polonya’nın kararına tepki göstererek, #KürtajHaktır etiketiyle Polonyalı kadınlarla dayanışma mesajları paylaştı.

 Kaynak: AA/DW