Prof. Dr. Altan: Avrupa Birliği insanı kutsal gören siyasi örgütlenmenin adıdır

İktisat hocası Prof. Dr. Mehmet Altan, 70’inci yılına giren AB ile ilgili Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a yapığı değerlendirmede, “Avrupa Birliği insanı kutsal gören siyasi örgütlenmenin adıdır” dedi.

Prof. Dr. Altan, AB’nin 70 yıllık bir başarı projesi olduğunu ancak nihai noktaya getirmenin ise zaman aldığını ve çağla birlikte yürümeyi gerektiğini söyledi.

9 Mayıs 1950’de bir deklarasyonla kurulan ve 70 yılda 27 ülke, 450 bin nüfusu olan tek para birimine geçmiş Avrupa Birliği’ni iktisatçı yazar Prof. Dr. Mehmet Altan değerlendirdi.

Altan, Avrupa Birliği Anlaşmasının 2’inci maddesinin “Birlik, insan onuru, özgürlük, demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü ve azınlıklara mensup kişilerin hakları da dahil olmak üzere insan haklarına saygı üzerine kuruludur” dediğine dikkat çekti.

Eskiden ırk, vatan, millet gibi kavramların önemli görüldüğünü ancak sanayi devriminden sonra insan beyninin yaratıcılığı ve insanın kutsallığının öne geçtiğini belirten Altan, “İnsanı kutsal olarak gören bir siyasi örgütlenmenin adıdır Avrupa Birliği. Onun için de Birlik Anlaşması’nın 2. maddesi insan onuru diye başlıyor. 70 yıllık bir başarı projesidir. Ama nihai noktaya getirmek zaman alan, çağla birlikte yürümeyi gerektiren bir hadisedir” diye konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Altan

AB sağlık sistemini değiştirecektir

Koronavirisün her şeyin zaafını ortaya çıkardığını belirten Altan, AB’nin de ulusal düzeydeki bir sağlık sisteminin küresel bir salgın karşısında yetersizliğini gördüğünü ifade etti ve “Muhtemelen bütün Avrupa Birliği’i kapsayacak ortaklaşa bir sağlık sistemine gidecektir” dedi.

Türkiye özgürlük ve zenginlik üretemiyor

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin içinde olmamasının yükünün çok ağır olduğunu ifade eden Altan, “Türkiye zenginlik üretemiyor, tasarrufları çok düşük. Zenginlik üreten bir sosyal yapısı da yok. Türkiye özgürlük ve zenginlik üretemiyor” diye konuştu.

Ayrıntılar video söyleşide…