Prof. Dr. Mümtaz Soysal törenle uğurlandı

Anayasa Hukuk Profesörü ve eski Dışişleri Bakanı Mümtaz Soysal (90) için Zincirlikuyu Camisinde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze töreninde konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Soysal’ın vefatının Türkiye için büyük bir kayıp olduğunu belirterek, “Bütün yaşamı adalet, insan hakları mücadelesiyle geçti. Türkiye’nin sağlık ve güzel bir anayasaya sahip olması için mücadele etti” dedi. Mümtaz Soysal’ın mütevazi bir hayatı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu,: “Görkemli saraylarda, görkemli evlerde, görkemli yerlerde oturmadı. Mütevazı kendi halinde oturan, yazan, çizen bir insandı. Aynı zamanda binlerce öğrenci yetiştirdi.” dedi.

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz ve eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu da birer konuşma yaparak Soysal ailesine taziyelerini iletti. Soysal’ın kızı Defne Soysal da, göz yaşlarını tutamayarak, “Çok şey hissediyorum ama… Türkiye’nin, hak hukuk mücadelesi veren herkesin, bütün öğrencileri, gazetecilerin, sendikacıların… hepimizin başı sağolsun.” dedi.

Törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Prof. Dr. İlber Ortaylı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ile Mesut Yılmaz, eski Başbakan Yardımcılarından Murat Karayalçın, eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen, CHP’li Muharrem İnce, Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Gazeteciler Fikret Bila, Hasan Cemal, Sedat Ergin ile yeğeni Büyükelçi Engin Soysal ve kızları Funda ve Defne Soysal katıldı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da cenaze törenine çelenk gönderdi.

Soysal’ın cenazesi polis korteji ve alkışlar eşliğinde cenaze aracına konuldu. Cenaze daha sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’na götürülerek defnedildi.

Kaynak: AA