Prof. Dr. Sofuoğlu hakkında suç duyurusu

Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, katıldığı bir programda üniversiteler için “Neredeyse fuhuş evleri” diyen Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu

Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi üyeleri, üniversiteler için “neredeyse fuhuş evleri” diyen Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere İstanbul Adliyesi’ne geldi.

Grup, suç duyurusundan önce adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Üniversitelerdeki karanlığa alışmayacağız” pankartı açılarak, sık sık, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganı atıldı.

‘Asıl kadın öğrencileri hedef almıştır’

Grup adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen Yürütme Kurulu Üyesi Arzu Acar, Sofuoğlu’nun üniversite ve kadınlara yönelik saldırılarının ilk olmadığını belirtti. Acar, “Sofuoğlu, ‘Üniversiteler neredeyse fuhuş yuvası’  diyerek, cinsiyetçi, eril ve gerici zihniyetini bir kez daha ortaya koymuştur. Sonrasında devam ederek ‘isterseniz gelin göstereyim, öğrencilerin kaldığı yurtları, apartları’ diyerek asıl olarak kadın öğrencileri hedef aldığını da belli etmiştir.” dedi.

‘Üniversiteleri karanlık zihniyetlere teslim etmeyeceğiz’

Üniversiteleri “karanlık zihniyetlere” teslim etmeyeceklerini belirten Acar, şunları ifade etti: “Sofuoğlu ve benzerleri üniversiteleri kendi karanlık zihniyetlerinin fethedilmiş kalesi olarak gördüklerini ve bu rahatlık ile konuştuklarını biliyoruz. Üniversiteleri yeniden bilimin, toplumun ve aydınlık geleceğin hizmetine sunmak için mücadeleye ve bu karanlık zihniyetinizi ifşa etmeye devam edeceğiz.”

Yapılan açıklamanın ardından Sofuoğlu hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

MA – İSTANBUL