Prof. Hülagü Türkiye’ye geldiği iddia edilen kayıp 25 bin aşıdan mı oldu?

Aşı olduğunu 30 Kasım’da açıklayan Kocaeli Üniversitesi rektörü Hülagü’nün denek olup olmadığı merak konusu oldu. Bülent Şık 25 bin aşı için #AşıNerede diye sordu?

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü sosyal medya hesabından 30 Kasım 2020’de yaptığı paylaşımda Biontech aşısının 2. dozunu yaptırdığını açıkladı.

‘4 hafta önce ilk dozu oldum’

Hülagü paylaşımında, “Çocukken büyüklerimizin zoruyla aşıya götürülürdük. Covid-19 bizim bu huylarımızı da değiştirdi. 4 hafta önce ilk dozu yapılan Biyontech firma aşısının 2.dozunu bugün yaptırdım. Lütfen Maske. Mesafe ve Temizlik kurallarına dikkat edelim İşin şakası ve telafisi yok” ifadelerini kullandı.

Sorulan soruya cevap vermedi

Bir kullanıcı ise Hülagü’ye “Siz aşıyı nereden buldunuz da ikinci dozunu oldunuz” diye sordu. Kendisine yazılan mesajlara cevap vermesiyle bilinen Hülagü ise bu soruya cevap vermedi.

‘Biontech Türkiye’ye 25 bin doz aşı gönderdi’

Biontech ile ilgili çarpıcı bir iddia ise 25. ve 26. dönem CHP Konya Milletvekilliği yapmış olan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Hüsnü Bozkurt’tan gelmişti.

Sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşım yapan Bozkurt, “Biontech Türkiye’ye 25 bin doz aşı gönderdiğini açıkladı. Birilerinin maske mesafe umursamadan ortalıkta dolaştıklarına bakılırsa kimlere yapıldığı anlaşılıyor” ifadelerini kullanmıştı.

#AşıNerede

Aynı konuda sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Bülent Şık da Prof. Hülagü’nün twitini retwitleyerek #AşıNerede diye sordu:

#SağlıkBakanlığı Biontech aşısından kaç doz satın aldı, ne zaman aldı (Aşağıdaki görselde tarih 30 Kasım olarak görülüyor) ve bu aşılar kimlere yapıldı? “Ayrıcalıklı vatandaşlar” kim? #AşıNerede

Hulagü’den eleştirilere tepki

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ise eleştirilere yine sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi:

“Gönüllü denek olarak katıldığımız Biontech çalışmasını (yüzlerce sağlık çalışanı var) sanki özel aşı getirip yapmışız gibi haber yapmışlar.. Böyle gazetecilik olmaz…”

Ancak ilk paylaşımında “denek” olduğundan söz etmeyen Hülagü’nün daha sonra bunu iddia etmesi ve çok sayıda sağlık çalışanı dururken “gönüllü denek” olarak bir rektörün aşılanması dikkat çekti.

Yeni Çağ / Yeni1Mecra