Protesto edilen JES’ler müjde olarak duyuruldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Kiraz Belediyesi önünde halka hitap ederken JES talimatını verdiğini söyledi. Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Kiraz’da halkın daha önce protesto ettiği Jeotermal Enerji Santrali için “Sizlere bir müjdem olacak; o da Kiraz ilçemizde jeotermal kaynakların değerlendirilmesi amacıyla bir çalışma yapılması talimatını verdim” dedi.

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’in Kiraz ilçesinde belediye binası önünde vatandaşlara hitap ederken, “Sizlere bu akşam buradan bir müjdem olacak; o da Kiraz ilçemizde jeotermal kaynakların değerlendirilmesi amacıyla bir çalışma yapılması talimatını verdim. Yeterli alan, sıcaklık ve debide jeotermal enerji kaynağı bulduğumuz takdirde tarıma dayalı jeotermal enerji ile ısıtmalı ihtisas organize sanayi bölgesini de kuracağız. Bu alanda her biri minimum 25 dekar olan ileri teknolojik topraksız seralar ve jeotermal enerji ile ısıtmalı sebze kurutma tesislerini de kuracağız” diye konuştu.

İzmir’deki çevre örgütleri, tarım ve ziraat kurum ve kuruluşları ile halk, geniş tarım arazilerine zarar vereceğini belirterek JES’leri protesto etmişti.

Konuşmasına “İnanıyorum ki Kiraz’da gelecek çok daha başka olacak” diyen Erdoğan, tarım ve hayvancılıkta yaptıkları desteği, orman ve su konusunda yaptıkları yatırımları ve verdikleri kredileri anlattı.

‘1200 vatandaşımıza istihdam sağlayacağız’

Erdoğan, jeotermal kaynak kullanılarak ısıtılacak seralarda ısıtma maliyetinin yıllık 16 bin Türk lirasından 4 bin Türk lirasına düşeceğini, bin dekara sera kurulması halinde yılda 40 milyon kilogram domates elde edileceğini söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:
“Hani Bay Kemal diyor ya ‘Domates yok’ gel, bundan sonra Kiraz’dan domatesini al. İnşallah aynı zamanda bin 200 vatandaşımıza istihdam sağlayacağız. İnşallah sadece Kiraz ile sınırlı kalmayacak, diğer ilçelerimizde de çalışmalarımız neticelenince müjdesini sizlere ayrıca bakan ve milletvekillerim vasıtasıyla vereceğiz.”

‘İzmir Büyükşehir Kiraz’ı sevmiyor!’

Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki pek çok projeyi bakanlıkların üstlendiğini ve İzmir halkının hizmetlerden mahrum kalmamasını sağladıklarını öne sürdü ve şöyle devam etti:

“Ama gel gör ki İzmir Büyükşehir, Kiraz’ı sevmiyor, Kiraz’a destek vermiyor ve Kiraz kendi hamuruyla yoğuruluyor ama biz Kiraz’ı yalnız bırakmadık, bırakmayacağız. Bütün bu adımları atarken bundan sonraki süreçte de az önce müjdeleri size verdim ama unutmayın hiçbir zaman biz Kiraz’dan ayrı kalmayacağız, Kiraz’ı da yalnız bırakmayacağız.”