Protestoya polis saldırdı, Musa Piroğlu tekerlekli sandalyeden atıldı

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in tutuklanmasını protesto eden DBP ve HDP’lilere polis müdahale etti, Musa Piroğlu’nu tekerlekli sandalyeden yere attı.

Polis HDP Milletvekili Musa Piroğlu’nu tekerlekli sandalyeden yere attı

HDP’li vekillerin de darp edildiği müdahalede çok sayıda kişi gözaltına alındı.  

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İstanbul İl Örgütü, Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan gelişmeleri ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in tutuklamasını Fatih’te bulunan Aksaray Metro Meydanı’nda yapacağı basın açıklaması ile protesto etmek istedi.  

Musa Piroğlu tekerlekli sandalyeden atıldı

Açıklamadan saatler önce alan polisler tarafından ablukaya alındı. Ablukaya rağmen aralarında DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDK Eşsözücüsü İdil Uğurlu, HDP Milletvekili Musa Piroğlu’nun da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi meydana geldi.  

Çok sayıda gözaltı

Açıklamanın Fatih Kaymakamlığı tarafından yasaklandığını belirten polis, açıklamanın yapılmasına izin verilmeyeceğini söyledi. HDP’liler ise demokratik haklarını kullandıklarını belirterek açıklama yapacaklarını ifade etti. 

Bir süre devam eden tartışmaların ardından polis partililere müdahale etti. HDP’li vekiller de polisler tarafından darp edilirken, aralarında HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı’nın da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.