‘PTT emekçileri köle gibi çalıştırılıyor’

Fotoğraf: Haber-Sen Diyarbakır 3 Nolu Şube

HABER MERKEZİ – Haber-Sen Diyarbakır 3 Nolu Şube PTT emekçilerinin 21. Yüzyılda adeta bir köle gibi çalıştırıldığına dikkat çekerek, PTT’nin vatandaşa hizmet anlayışından uzaklaşıp kar hırsıyla önüne gelen firmayla anlaşma yapıp iş yükünü PTT emekçisinin sırtına yıktığını belirtti.

Haber-Sen Diyarbakır 3 Nolu Şube, Diyarbakır PİDM (Posta İşleme Dağıtım Merkezi) önünde 2013 yılında şirkete dönüştürülen PTT yönetimine ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Şube Sekreteri Sabri Gündüz okudu. Gündüz, PTT’nin bu güne kadar yurttaşların haber alma, iletişim, telefon, bankacılık, tebligat, internet gibi ihtiyaçlarını karşıladığını ve bu hizmetlerin bir kısmını da yurttaşlara hizmet olarak vermeye devam ettiğini söyledi.

‘Personel ihtiyacı had safhada’

Ancak PTT’nin 2013 yılında Anonim Şirkete dönüştürüldükten sonra siyasi müdahalelere de açık hale getirildiğini söyleyen Gündüz, “PTT vatandaşa hizmet anlayışından uzaklaşıp kar hırsıyla önüne gelen firmayla anlaşma yapıp iş yükünü PTT emekçisinin sırtına yıkmaktadır. Kurumun, zamanında alınmayan önlemleri, had safhadaki personel ihtiyacı ve çalışma politikası sebebiyle, güncel kampanyalar sonucu artan kargo ve posta iş yükü PTT emekçilerini ezmektedir.” dedi. Diyarbakır’da artan iş gücüne oranla personel alımı yapılmamakta ve var olan emekçi sayısının da fazla olduğunun iddia edildiğini söyleyen Gündüz, “Artan iş yükü ve benimsenen personel politikası emekçiler arasında iş barışını bozmakta kurumda huzursuzluk yaratmakta ve kurum aidiyeti giderek zayıflamaktadır.” diye kaydetti.

‘Emekçiler ve vatandaşlar karşı karşıya getiriliyor’

Emekçileri bir mekanik cisim olarak görme anlayışının söz konusu olduğunu belirten Gündüz, “Bu anlayış neticesinde PTT emekçileri, bulundukları gişelerde ve dağıtım alanlarında vatandaş ile karşı karşıya gelmekte; sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmakta ve can güvenlikleri tehlikeye girmektedir.” diye konuştu. Gündüz, kuruma acil olarak personel alınması ve deneyimli, iş mevzuatını bilen işçilerin dağıtıcı olarak kadroya geçirilmesi talebinde bulundu.

‘İzinler durduruldu’

Gündüz, en son PTT’de seferberliğin yürürlüğe girmesi sonucu PTT emekçisinin çok zor şartlarda alabildikleri yıllık izinlerinin ikinci bir emre kadar durdurmalarının en somut örnek olduğunu belirtti. PTT emekçilerinin 21.yüzyılda adeta bir köle gibi çalıştırıldığına dikkat çeken Gündüz, yöneticilerin emekçilerin sorunlarını görmezden geldiğini söyledi. Gündüz, şunları kaydetti: “Bizler daha önce Diyarbakır özelinde Başmüdürlükle yapmış olduğumuz toplantı ve yazışmalarda durumun bu noktalara gelmemesi için uyarılarda bulunmamıza rağmen koltuk hırsı olanlar bu uyarıları dikkate almamakta ısrar ettiler.”