Rahim iç zarı kalınlıkları kanser riski taşıyabilir

Prof. Dr. Tufan Öge, kadınlarda artan rahim iç zarı kalınlıklarının kanser riski taşıyabileceğini belirterek, şikayeti olan hastaların mutlaka doktora gitmesini önerdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tufan Öge, rahim ağzı kanserine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kadınların menopoza geçiş süreçlerinin ve sonrasının dikkatli değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Öge, çoğu rahim kanseri hastanın erken tanı sayesinde sağlığına kavuştuğunu kaydetti.

‘Hastaneye gitmeye çekinen hastalar zaman kaybediyor’

Menopoz dönemindeki şikayetleri ciddiye almayan ya da doktora gitmekten çekinen hastaların zaman kaybettiğini dile getiren Öge, şunları ifade etti:

“Genellikle hastalar ya umursamıyor ya da doktora gitmekten korkuyor. Menopoz sonrasında oluşan kanamalarda çoğunlukla hastaneye başvuran hastaların büyük bir kısmı erken tanı alarak rahim kanseri dolayısıyla tedavi görüyor. Hastaneye gitmekten ve şikayetinizi dile getirmekten korkmayın.”

‘Yaşlı bireylerin düzenli doktor kontrolleri yapılmalı’

Özellikle 51 ila 60 yaş arasında rahim iç zarı kalınlıklarının dikkatli değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Öge, şunları kaydetti:

“53 yaşından sonra iyi huylu gibi gözüken bazı rahim iç zar kalınlıklarında bile kanser bulunabiliyor. Menopoz dönemi kadın hayatında uzun bir zaman dilimini kapsamakla beraber önemli bir yer tutuyor.”

Öge, özellikle kanama veya lekelenme şeklindeki şikayetleri olduğunda bu konuda doktora gitmekten imtina edilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

AA – ESKİŞEHİR