Rahip Bileçen’in tutuklanması Meclis’e taşındı

Rahip Bileçen’in tutuklanması nedeniyle Mor Yakup Manastırı’nda 7 yıl sonra ilk kez Pazar günü ayin yapılamadı. Rahip Bileçen’in tutuklanmasını Meclis’e taşıyan HDP’li Günay, “Rahip Aho’nun serbest bırakılması için herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?” diye sordu.

Rahip Aho Sefer Bileçen – MA

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin’in Nusaybin ilçesinde Dibek (Badibe) köyündeki Mor Yakup Manastırı’nın rahibi Aho Sefer Bileçen’in tutuklanmasına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle verilen önergede, “Aho yoğun emekler sonucunda restore edilen ve 2010 yılında yeniden ibadete açılan manastırda o tarihten beri görev yapmaktadır.” denildi. Önergede, herkesin kendisini misafirperverliği ve güler yüzüyle tanıdığı rahip Aho’nun tutuklanmasının Turabdin’de yaşayan Süryanilerde geleceklerinin tehlikede olduğuna dair korku yarattığına dikkat çekildi.

Önergede şu soruların yanıtlanması istendi:

• Hayatını Manastıra adamış ve Manastırdan ayrılmayan bir rahibin gizli tanık ifadesi gerekçe gösterilerek gözaltına alınıp tutuklanması ile amaçlanan nedir?

• Rahip Aho’nun tutuklanması Süryanilerin anavatanları olan Turabdin’e geri dönüşlerinin engellenmesine dönük bir girişim midir?

• Mor Yakup Manastırı’nda 7 yıl sonra ilk kez geçtiğimiz Pazar günü ayin yapılmamış ve insanlar ibadetlerini icra edememişlerdir. Rahip Aho’nun serbest bırakılması için herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?

• 90lı yıllarda yaşanan olaylar sebebiyle köylerini terk edip göç etmek zorunda bırakılan Süryanilerin topraklarına geri dönmeleri için atacağınız adımlar nelerdir?

• Bu tutuklamalar ve baskılar Türkiye’de farklı inançların tehlikede olduğunu göstermektedir. Farklı inançların Türkiye’de güvenle yaşayabilmeleri için yapacağınız çalışmalar nelerdir?

Rahip Bileçen, jandarma tarafından gözaltına alındıktan sonra 10 Ocak günü Mardin Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Rahip Bileçen, “Örgüte yardım ve yataklık etmek” iddiasıyla tutuklandı.