Recep Hantaş’ı vuran polis hakkında 2 yıl sonra iddianame

Diyarbakır’da bir parkta çöp toplarken polis tarafından öldürülen Recep Hantaş cinayetine ilişkin iddianame 2 yıl sonra tamamladı.

Savcı, fail polis Kazım B.’nin “olası kastla öldürmek” suçundan yargılanmasını istedi. 

Recep Hantaş (20), Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesine bağlı Şehitlik Mahallesi’nde bulunan Sümerpark’ta 14 Nisan 2019 tarihinde çöp toplarken polis tarafında vurularak öldürüldü. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Recep Hantaş cinayetine ilişkin başlattığı soruşturmayı 2 yıl sonra tamamladı. Savcı, polis Kazım B. hakkında hazırladığı iddianameyi mahkemeye sundu. Mahkemenin kabul ettiği iddianamede, sanık polis hakkında “olası kastla öldürmek” suçlamasıyla 18 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istendi.  

Polisler silahlarını atışa hazır hale getirdi

Olayın “yüzü maskeli şüpheli 2 kişinin parka girdiği” ihbarı üzerine geliştiği belirtilen iddianamede, olay yeri tutanağına göre, ihbarla olay yerine giden 3 ekibin “olayın terör konusu olabileceği değerlendirilerek polislerin silahlarını atışa hazır hale getirerek parka girdikleri” kaydedildi. Tutanakta, “dur” ihtarına uymayan Hantaş’ın polisin üzerine doğru koştuğu, polisin havaya ateş açtığı, Hantaş’ın yere düşerek yaşamını yitirdiği iddia edildi. 

Olay yerindeki polisler ateş edeni görmediklerini söyledi

İddianamede, olay yerine gelen ekiplerde görevli polisler Mustafa U., Sefer E., Mehmet Ö., İdris A., Ahmet U., Halil S. S., Ramazan E. ve Ergin K.’nin beyanlarına da yer verildi. Polisler, Hantaş’ın kimin ateşiyle öldürüldüğünü görmediklerini kaydetti.

Recep Hantaş

Kayıtlarda Kazım B.’nin silahından duman çıktığı görüldü

Parktaki Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) kameralarının görüntü çözümlerine de yer verilen iddianamede, KGYS’nin çözümlerinde Ergin K.’nin saat 03.26.42’de tabancasını atışa hazır hale getirdiği, saat 03.26.45’de silahını Hantaş’a doğrulttuğu, 03.26.47’de de silahından duman çıktığı belirtildi.

Şüpheli Kazım B.’nin 03.26.47’de görüntüye girdiği, aynı anda elinde bulunan uzun namlulu silahın namlusunda duman çıktığının görüldüğü belirtilen iddianamede, Hantaş’ın bu esnada karanlık noktaya geçtiği, saat 03.26.49 – 03.26.50’de yere düştüğünün anlaşıldığı kaydedildi.

Nişan alır pozisyonda bulundu

İddianamede, Adli Bilişim İhtisas Dairesi Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi’nin raporuna da yer verildi. Raporda, 5 nolu memur olarak belirtilen Kazım B. için şu tespit yapıldı: “5 nolu polis memurunun maktule doğru, maktulün sağ arka tarafından nişan alır pozisyonda bulunduğu, fakat maktulün vurulduğu anı gösterir görüntü karesinin net olmaması nedeniyle bu anda 5 nolu polis memuru tarafından atış yapılıp yapılmadığının tespit edilemediği…”

Ekip amiri 3 el ateş açtı

İddianamedeki Ulusal Kriminal Büro’nun raporunda ise, şüpheli polis Kazım B.’nin ekibinde ekip amiri olan Ergin K.’ye işaret edildi. Raporda, Kazım B.’nin Hantaş’a bir el ateş ettiği saat 03.26.47’de Ergin K.’nin de Hantaş’a ateş ettiği, Hantaş’ın saat 03.26.49’de aniden yere düştüğü kaydedildi. Raporda, Ergin K.’nin tabancayla hedef gözeterek Hantaş’a 3 el ateş açtığı belirtildi. 

‘Yeterli delil var’

İddianamede, devamla şu değerlendirmeye yer verildi: “5 numaralı polis memuru olan şüphelinin tüm aksiyon esnasında ve yine maktulün yere düşmeden önce en net görüldüğü görüntü karesi olan 8513. karede maktulün sağ arka tarafında bulunan tek kişi olmasının otopsi raporunda açıklanan şekliyle maktulde yer alan ateşli silah mermi çekirdeği yaralarının giriş ve çıkış yer ve açıları ile uyumluluk arz etmesi ile birlikle ele alındığında anlam kazanmış olacağı değerlendirilmiş, sonuç olarak şüpheli Kazım B.’nin maktul Recep Hantaş’ı olası kast ile öldürme suçunu işlediğine dair hakkında kamu davası açmaya yeterli şüphenin mevcut deliller itibariyle vücut bulduğu anlaşılmıştır.” 

MA – DİYARBAKIR