Reddedilen ‘güvenlik soruşturması’ Başkanlık Tezkeresi olarak Meclis’e sunuldu

Muhalefetin oylarıyla reddedilen güvenlik soruşturmasına ilişkin yasa teklifi, Başkanlık Tezkeresi olarak Genel Kurul’a sunuldu.

Kamuya ilk kez atanacaklar için güvenlik soruşturmasını öngören 18 maddelik “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi” Meclis’te muhalefetin oylarıyla reddedildi. Ancak AKP ve MHP’den gelen itirazlar üzerine Meclis Başkanlık Divanı toplantıya çağrıldı. Arşiv ve güvenlik soruşturması Başkanlık Tezkeresi olarak Genel Kurul’da oylamaya sunulacak ve usul tartışması açılacak.

Usul tartışmasının açılmasına, Meclis İçtüzük’ün “Genel Kuruldaki oylamalarda ve seçimlerde önemli bir yanlışlık olduğu iddia edilirse, Başkan usul görüşmesi açabilir ve gerekirse oya başvurarak düzeltme yapar. Yanlışlık birleşimden sonra anlaşılırsa Meclis Başkanı, Divanı toplayarak takip edilecek yol kararlaştırılır” ifadelerinin yer aldığı 13’üncü maddesi dayanak olarak gösterildi.

CHP’li özel’den eleştiri

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, kamuya ilk kez atanacaklar için güvenlik soruşturması öngören kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’nda muhalefetin oylarıyla reddedilmesinin ardından AKP ve MHP’den gelen itirazlar dolayısıyla Meclis Başkanlık Divanı’nın toplanmasına ilişkin yapılan eleştirilere yanıt verdi. Meclis Başkanvekilinin yönettiği oturumlardan da kendisinin sorumlu olduğunu söyleyen Şentop, iç tüzüğün 13. maddesine işaret etti. Şentop, “Meclis iradesi dediğimiz şey oylamanın kendisidir. Burada tartışma oylamanın kendisiyle ilgili. Burada mesele zaten Meclis iradesinin doğru yansıtılıp yansıtılmadığıdır” diye konuştu.

Meclis Başkanlık Divanı’nı toplama kararını sert bir dille eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e de yanıt veren Şentop, “Burada arkadaşlar tabii Meclis iradesi vs. bağlamındaki tartışmaları tamamen manipülatif tartışmalar olarak görüyorum” dedi.

Şentop, “İç tüzüğe ve anayasaya göre taraflılık ve tarafsızlık anlaşılır. Ben iç tüzükteki hükümleri söylüyorum böyle bir toptancı usulüyle konuşmuyorum” dedi.

Şentop: Pişman ederim

CHP Grup Başkanvekili Özel’in, “Meclis Başkanı koşa koşa geldi. Boncuk boncuk terlemiş. Diyor ki ben başkanım Haydar Bey senin yerine ben yöneteceğim. Elimizde kapı gibi kanıt var dün bugün yarın Haydar Akar yönetecektir diye” sözlerine karşılık da Şentop, şunları söyledi: “Evet ben bir sıkıntı olduğunu fark ettiğim anda koşa koşa giderim, görevimin gereğini de yaparım. Fakat bu Meclis’te insanların konuşmalarıyla, fiziki durumlarıyla ilgili olarak en son değerlendirme yapıp espri yapacak kişi o arkadaşımızdır. Kendisini konuşurken bir aynaya bakmasını öneriyorum bu dediğimin ne anlama geldiğini anlaması için. Bunlar hoş şeyler değil. Fikirlerimizi tartışalım ama birbirimizin halleriyle ilgili oturumlar yapmaya kalkarsak en çok lafı işitecek olan arkadaşımız kendisidir. Ben Meclis Başkanı olarak daha fazla seviyeyi düşürmek istemem ama bu işi çok daha iyi yapabileceğimi de ifade etmek isterim. Pişman ederim.”

MA / ANKARA