Rehabilitasyon için başladığı yüzmede şampiyonluklar elde etti

Triatlet ve milli sporcu Uğurcan Özer, 8 yaşında rehabilitasyon amacıyla başladığı yüzme sporunda, birçok şampiyonluk elde etti.

Engelli bir sporcu olarak, engelsiz sporcularla yarışan Özer’in hedefi, triatlet olarak Türkiye’yi yurt dışında temsil etmek.

Milli sporcu ve tiatlet Uğurcan Özer Fotoğraf: Esenyurt Belediyesi

İstanbul  Esenyurt’ta yaşayan 23 yaşındaki milli paralimpik triatlon ve milli yüzücü Uğurcan Özer, sol kolundaki 23 santim kısalık nedeniyle 8 yaşında rehabilitasyon amacıyla başladığı yüzme sporunda, başarılar elde etmeye devam ediyor.

Birincilik ve altın madalya sahibi oldu

Yüzmede Avrupa Şampiyonası ve Akdeniz Oyunları’nda final, Kıtalararası Boğaz Yarışında 4 yıl üst üste birincilik, Balkan Şampiyonası’nda 3 altın madalyanın sahibi olan Özer, triatlonda dünya kupasında 8’incilik elde ederken, Nisan ayında triatlon dalında yapılan iki yarışta da birinci oldu.

Yarışmalara, 2​ yıldır Esenyurt Belediyesi’nin spor salonlarında hazırlanan Özer, spor hayatının yanı sıra akademik kariyerine İstanbul Üniversitesi Spor Yöneticiliği bölümü dördündü sınıfta devam ediyor.

‘Triatlet olarak yurt dışında ülkemi temsil etmek istiyorum”

Yurt dışında yapılan birçok yarışta Türkiye’yi temsil ettiğini söyleyen Özer, şunları ifade etti:

“8 yaşında doktorların tavsiyesiyle yüzmeye başladıktan sonra kolumu güçlendirdim ve lisanslı bir sporcu oldum. 12 yaşımda ilk yurt içi yarışıma katıldım ve 16 yaşında yüzme milli takımında ilk milliliğimi Almanya yarışında aldım. Almanya, İspanya, İrlanda, Portekiz, Yunanistan ve Brezilya olmak üzere birçok yurt dışı yarışında ülkemi temsil ettim. Şimdi ise aktif triatlet olarak yurt dışında ülkemi temsil ediyorum.”

Milli sporcu ve triatlet Uğurcan Özer

‘Mottom engelsiz sporcuları geçmek’

Hayat sloganının engelli bir sporcu olarak engelsiz sporcuları geçmek olduğunu belirten Özer, “Benim mottom; engelli bir sporcu olarak engelsiz sporcuları da geçmek. Bununla kendimi motive edip daha da hırslı bir şekilde çalışmalarıma devam ediyorum. Kolumdaki 23 santim kısalık aslında benim için önemli değil. Rakiplerim karşısında kendimi asla eksik görmüyorum. Kendimi maksimum derecede zorlamak için yurt içinde zaten engelsiz sporcularla yarışmaya özen gösteriyorum.” dedi.

‘Paralimpik olimpiyatlarda ülkemi temsil etmek istiyorum’

Hedefinin Avrupa’da madalya alarak, dünya şampiyonasında Cumhuriyet tarihinde hiç elde edilmemiş başarıya ulaşmak olduğunu ifade eden Özer, “Aynı zamanda paralimpik olimpiyatlarında ülkemi temsil etmek istiyorum. Tarihimizde henüz paratriatlon dalında ülkemizi temsil eden bir sporcu yok. Bunun için ilki başarmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

Esenyurt Belediye Başkanına teşekkür

Esenyurt Belediyesi’nin kendisine sağladığı tesis olanakları ve diğer imkanlarla birlikte çok daha iyi bir şekilde milli takım yarışlarına hazırlanabildiğini belirten Özer, şunları kaydetti:

“2 yıldır Esenyurt Belediyesi’nin salonlarında çalışıyorum. Bana tesis ve malzeme olanaklarını sağlıyorlar. Burada performans ve üst düzey antrenmanlarımı yapabiliyorum. Kemal Deniz Bozkurt’ta çok teşekkür ediyorum. 19 Mayıs’ta yapacağımız etkinlikte, onunla birlikte bisiklet sürmek için sabırsızlanıyorum.”

Kaynak: Esenyurt Belediyesi