Rektör atamalarına tepki büyüyor: Kara leke olarak kalacak

İ.Ü. Demokratik Üniversite Girişimi, rektörleri Cumhurbaşkanının ataması uygulamasının üniversite tarihine “kara bir leke” olarak geçeceğini belirtti.

“Üniversitelerin kendi kendini demokratik ölçülerle yöneten; kendi kurullarını ve yöneticilerini özgürce seçen kurumlar olması, bütün demokratik üniversite bileşenlerinin isteğidir.”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nin de bulunduğu 5 üniversiteye yapılan rektör atamalarına tepkiler büyüyor. İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi rektör atamalarına yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi.

‘Vahim gidişat artıyor’

Üniversitelerin son yıllarda demokratik ölçülerden uzaklaştığı belirtilen açıklamada, “Çağımızda bilimsel üretimin özgür ve demokratik ortamlarda gelişebileceği evrensel olarak kabul edilmiş bir gerçekliktir. Bu ortamın kurumsallaştığı en temel yapı olan üniversitelerin kendi kendini demokratik ölçülerle yöneten; kendi kurullarını ve yöneticilerini özgürce seçen kurumlar olması, bütün demokratik üniversite bileşenlerinin isteğidir. Ülkemizde son yıllarda giderek artan bir şekilde, üniversitelerin bu ölçülerden uzaklaştığını; akademisyenlerden öğrencilere ve idari personele kadar üniversite bileşenlerinin merkezin otoritesi altında çalışmaya zorlandığını ve buna ses çıkarmanın engellendiğini görüyoruz. En son gerçekleşen rektör atamaları bu gidişatın vahim bir şekilde artarak devam ettiğini bize üzülerek göstermektedir” denildi.

‘Kara bir leke olarak kalacak’

Türkiye’deki üniversitelerin uluslararası alanda hak ettiği yere gelebilmesinin sadece eğitim düzeyi ile değil, bütün sosyal bağlar ve özerk yapısı ile mümkün olabileceğine vurgu yapılan açıklamada, “Türkiye elbet gerçek bir üniversite yapısına kavuşacak ve bugün yaşadığımız dönem üniversite tarihimizde kara bir leke olarak kalacaktır. İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi Olarak kararname ile rektör atanan Boğaziçi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi’nin tüm bileşenleri ile dayanışma gösteriyor, demokratik üniversiteye ulaşmak için birlikte mücadelemize devam ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

MA