REUTERS: ABD Koalisyon güçleri Irak’tan çekiliyor

AA

HABER MERKEZİ – Reuters’ın iddiasına göre, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki koalisyon güçleri Irak’tan çekileceğini açıkladı. Haber çok geçmeden ABD tarafından yalanlandı.

REUTERS haberi son dakika olarak duyurdu ancak teyit edemediklerini de haberine not düştü.

Reuters’da yer alan habere göre, Mektupla Irak’a bilgilendirmede bulunuldu. Yapılan bilgilendirme metninde, “Koalisyon güçleri Irak’ta yeniden konuşlanma ve güvenli bir çıkış sağlamak için önlemler almalı. Bölgedeki helikopter uçuşlarında artış yaşanacak” ifadelerine yer verildiği aktarıldı.

ABD jet hızıyla iddiayı yalanladı

Reuters’ın gündeme getirdiği haber son dakika olarak gece boyunca dünya ölçeğinde haber sitelerinde gündem oldu. Aradan geçen bir kaç saatin ardından Reuters yeni bir haber geçerek ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in demecine yer verdi. Ajans Esper’in iddiayı yalanladığını duyurdu. Esper, “Irak’tan ayrılmak için hiçbir karar alınmadı” derken mektup hakkında da bilgilerinin olmadığını, nereden geldiği konusunu da bulmaya çalıştıklarını açıkladı. Esper, çekilme konusunda hiçbir planın olmadığının da altını çizdi.

Irak ABD güçlerinin çıkarılmasını gündeme getirmişti

Irak Meclisi yaptığı oturumla geçtiğimiz gün, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in öldürülmesinin ardından ABD güçlerinin ülkeden çıkarılmasını istemişti.

İlgili haber: