Rize Valiliği: ‘Taşocağını engellemeye çalışanlara ceza yazıyoruz’

Rize Valiliği, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla, yaşam alanlarını savunan ve taşocağına karşı çıkan İkizderelilere para cezası kesildiğini kabul etti.

Rize Valiliği, sosyal medya hesabından “Rize-ikizdere İlçesinde, ‘Çay tarlasına giden vatandaşlara Jandarma ceza yazıyor’ şeklinde, yanlış/eksik bilgi veya art niyete dayanan asılsız haber ve yorumlar yapıldığı görülmüştür. İlimizin tamamında çay tarımı ya da herhangi bir üretim sürecine ilişkin muafiyet kapsamında kimseye ceza yazılmamıştır” şeklinde açıklama yapıldı.

Öte yandan “muafiyetleri suistimal etmek isteyen kişilere de hepimizin sağlığı ve kamu düzeni için fırsat verilmemektedir” denilen açıklamada Cengiz İnşaat’ın liman çalışmasında kullanılmak için taş çıkarılacak olan taşocağının açılmasına karşı eylem yapan İkizdereliler itham edildi.

Valilikten taşocağına destek

Valiliğin açıklamasında İkizdere’nin doğasını ve halkın yaşam alanlarını tahrip edecek olan taşocağı “her türlü hukuki aşaması tamamlanan, izinleri alınan yatırım projesi” olarak savunulurken, sokağa çıkma yasağının olduğu günler fırsat bilinerek başlatılan inşaat çalışmasını engellemeye çalışanlara idari yaptırım uygulandığı belirtildi:

“Devletimiz, ülkemiz ve ilimiz için çok önemli olan ve her türlü hukuki aşaması tamamlanan izinleri alınan yatırım projesi kapsamında açılmak istenen taş ocağını engellemeye çalışan, tüm ısrarlı açıklama, ikna gayretleri ve ikazlara rağmen maske-mesafe kuralına uymayan, kamu görevlilerinin çalışmasına sekteye uğratmak isteyen kişilere idari yaptırım uygulanmıştır.”

Yeni1Mecra