Rize’de çay bahçesinde mahsur kalan 6 kişi kurtarıldı

Rize’de etkili olan sağanağın ardından çay bahçesinde mahsur kalan 6 vatandaş AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı.

Kentte öğle saatlerinden itibaren etkisini artıran yağmur nedeniyle bazı dereler taştı, bazı derelerin ise debisi yükseldi. Derelerin taşması sonucu Salarha yolunda su birikmesi sonucu sürücüler zaman zaman zor anlar yaşadı.

Sağanak dolayısıyla ilçelerde küçük çaplı heyelanlar meydana geldi. Yamaçlardan kopan toprak nedeniyle bazı köy yolları ulaşıma kapandı. Kapanan yolların açılması için il özel idare ekipleri tarafından çalışma başlatıldı.

Kalkandere ilçesine bağlı Soğuksu köyünde ise derenin taşması sonucu çay arazisinde mahsur kalan Fatma ve Nuran Aycibin için, AFAD ve İl Özel İdare ekipleri tarafından kurtarma çalışması başlatıldı.

Çay bahçesinde mahsur kalan 6 kişi kurtarıldı

Öte yandan Çayeli ilçesine bağlı Limanköy Mahallesi’ndeki Kurtes Deresi’nin taşması sonucu çay bahçesinde mahsur kalan Kenan (19), Havva (14), Esra (19) ve Yağmur Kethüda (20) kardeşler ile Muhammet Karabela (16) ve Esra Köse (30), AFAD ekiplerince bulundukları yerden kurtarıldı.

Yaklaşık 40 dakika süren kurtarma operasyonu sonucu çay bahçesine kurulan raylı halat sistemiyle 6 kişi debisi yükselen dere üzerinden çekilerek güvenli bölgeye alındı.

Mahsur kalanlardan Kenan Kethüda, gazetecilere o an yaşadıklarını anlattı.

Kendilerini kurtaran ekiplere teşekkür eden Kethüda, “Çay topluyorduk. Yağmur başladı. Geldik derenin yanına baktık ki dere taşmış. Ailemize haber verdik. AFAD ekipleri gelip bizi kurtardı.” dedi.

4 çocuğu derenin karşı tarafında mahsur kalan anne Zeynep Kethüda ise, “Çocuklar çay topluyordu. Yağmur yağmaya başlayınca çocuklar aradı ve dereden geçemediklerini söyledi. Biz de muhtara haber verdik ekipler hemen geldi. Çok şükür çocuklarıma kavuştum.” diye konuştu.

Bölgede halen yağmur etkisini sürdürüyor.

AA / RİZE