Rize’de kayıp 2 kişiyi arama çalışmaları sürüyor

Rize’de şiddetli yağışa bağlı oluşan sel ve heyelanların ardından hasar tespit çalışmaları ve kayıp iki kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

Rize Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, 13 Temmuz günü başlayıp 14 Temmuz günü akşam saatlerinde şiddetini arttıran yağışlar sonucu merkez, Güneysu ve Çayeli ilçeleri başta olmak üzere il genelindeki yerleşim birimlerinde çok sayıda heyelan ve taşkının meydana geldiği anımsatıldı.

‘Kayıp 2 kişiyi arama çalışmaları sürüyor’

Açıklamaya göre; arama kurtarma kapsamında kayıp 8 kişiden 6’sının cansız bedenine ulaşıldı. Güneysu Tepebaşı köyünde kayıp olduğu belirlenen Hasan Arıcı ve Muradiye Beldesinde kayıp olan Batuhan Delihasan’ı arama çalışmaları devam ediyor.

‘103 kişi tahliye edildi’

Çayeli Büyükköy beldesinde 7 farklı noktada 35 kişi, Güneysu ilçesinde 4 farklı noktada 20 kişi, Muradiye Beldesinde 3 kişi, merkez Karayemiş köyünde 30, Ambarlık köyünde 15 kişi olmak üzere toplam 103 kişi tahliye edildi.

’14 konut, 16 işyeri ve 16 araçta hasar tespit edildi’

İl Defterdarlığı tarafından Muradiye, Güneysu, Madenli ve Büyükköy belediyelerinde 4’er kişilik 5 ekip olmak üzere, merkezde koordinasyon için 6 personel toplamda 26 personel ile zarar tespit çalışmaları yürütülüyor. 14 konut, 16 işyeri ve 16 araçta hasar tespiti yapıldığı kaydedildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve İlbank Bölge Müdürlüğü tarafından 50 ekibin sahada aktif olarak çalışmalarına devam ediyor. İki afet koordinasyon aracı ve bir heyelan risk analizi cihazı Rize’ye gönderildi.

‘143 köy etkilendi, 13 konutun nakliyesine karar verildi’

Heyelan olaylarından etkilenen veya etkilenmesi muhtemel olan konut ve iş yerleri ile ilgili AFAD tarafından 4 ayrı ekip görevlendirildiğinin belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Bugüne kadar yapılan etütler sonucunda 60 ayrı noktada 101 bina heyelan riski bakımından incelenmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde 13 konutun nakline karar verilmiş 16 noktada da heyelan önleyici istinat duvarları yapılması önerilmiş, 7 konutun kontrol etütleri programına alınması önerilmiştir. Afetten 143 köy etkilenmiş olup, ulaşım sağlanamayan köy bulunmamaktadır. 67 köyde yol temizleme ve hafriyat kaldırma çalışmaları devam etmektedir. İl Özel İdare yol ağında 146 iş makinası 166 personel ile çalışmalar yürütülmektedir.”

Karayollarının ise 148 personel ve 52 iş makinesiyle çalışmalara devam ettiği aktarılarak, 60 bin metreküp tresubat temizliği yapıldığı, kalan yaklaşık 160 bin metreküp tresubatın 3 gün içerisinde temizleneceği belirtildi.

‘770 dekar çay bahçesi zarar görmüştür’

Tarım ve hayvancılığın selden etkilendiği ve zarar gördüğü kaydedilen açıklamada, 2 büyük baş hayvanın öldüğü, 3 ineğin kaybolduğu belirtildi. 251 ton yem, 35 arılı kovanın zayi olduğunun kaydedildiği açıklamada, “Muradiye Beldesi, Çayeli-Büyükköy Beldesi, Güneysu, Ardeşen ve Hemşin ilçelerinde 770 dekar çay bahçesi zarar görmüştür. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 3 hasar tespit ekibi ile Ardeşen, Çayeli ve Güneysu ilçelerinde çalışmalarına devam etmektedir.”

Kaynak: AA