‘Roboski Katliamı’nda herkes her şeyi biliyor’

Ferhat Encü

Roboski Katliamı’nda kardeşini ve yakınlarını kaybeden Eski HDP Milletvekili Ferhat Encü, katliamla ilgili herkesin her şeyi bildiğini anlattı.

Yağmur Kaya

İSTANBUL – Roboski Katliamı’nın 8’inci yıldönümünde konuşan HDP eski Milletvekili Ferhat Encü, katliamla ilgili herkesin her şeyi bildiğini belirterek, ancak katliamın Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybedilmeye çalışıldığını söylüyor.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde Irak sınırını geçen 38 köylü ve 50 katırın bulunduğu grup Hava Kuvvetleri uçakları tarafından bombalandı. 28 Aralık 2011 gecesi yaşanan bombardımanda 19’u çocuk 34 kişi yaşamını yitirdi. Yanmış, parçalanmış bedenler, battaniyelere sarılarak köylüler tarafından kilometrelerce taşındı. Katliamda hayatını kaybedenlerin çoğu Encü ailesindendi. Eski HDP Milletvekili Ferhat Encü, katliamın 8’inci yıldönümü nedeniyle Yeni1Mecra’ya konuştu.

Katliam yaşandığında başka bir ilde üniversitede öğrenci olan Encü, köye gittiğinde mahşeri bir kalabalık, acı ve feryatla karşılaşır. Encü, “Nereye dokunsam nereye adım atsam acı hissettim. Normal bir ölümün ötesinde parçalanmış yanık kokusunun olduğu bir atmosferi yaşadım” şeklinde anlatıyor katliam karşısındaki duygularını.

‘Köylüler katliam üzerindeki planı bozdu’

Katliamın bilerek, bilinçli, planlı yapıldığını anlatıyor Encü. Ve sözlerine şöyle devam ediyor: “İlk başta kriminalize etmek istediler. Fakat katliamdan sağ çıkan insanların köye haber vermesiyle ve köylülerin hemen katliamın olduğu yere gitmesi bu planlarını bozmuştu. Biliyorsunuz hemen sonrasında ‘PKK’li gruptu’, ‘İçlerinde PKK’li vardı’ açıklamaları yaptılar. Bu açıklamalar tutmayınca, ‘Silah taşıyorlardı’ dediler. Bu da tutmayınca ‘PKK sempatizanı’ diye sürekli bir algı oluşturmaya çalıştılar. Çok çarpıcı acı gerçek ortadaydı bunu örtemediler.”

“Kaçakçılık” değil “Sınır ticareti” yaptıklarını özellikle vurguluyor Encü. Çünkü “kaçak” ifadesiyle gizli yapılan bir şeyin kastedildiğini ancak kendilerinin Karakolun bilgisi dahilinde sınır ticareti yaptıklarını belirtiyor. Kendisinin de defalarca sınırı ihlal ettiğini anlatan Encü, katliamın sınır ticaretini ortadan kaldırmaya yönelik olduğuna dikkat çekiyor.

Bir daha böyle acılar yaşanmaması için mücadele ettiklerini anlatan Encü, “Ancak yaşanan gelişmelere bakıldığında maalesef devletin kendi payına bir ders almadığını görüyoruz.” diyor. Encü, katliamla ilgili yargı sürecini ise, dosyanın Askeri Savcılığın takipsizlik kararıyla sonuçlanmasının ardından “Evrak eksikliği” nedeniyle AİHM tarafından da kabul edilmemesi şeklinde özetliyor.

Aslında herkesin ne olup bittiğinin farkında olduğunu anlatan Encü, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Roboski Katliamı için “Uludere Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak” sözünü hatırlatıyor. Encü, ancak katliamın Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybedilmeye çalışıldığını söylüyor.