Roboski Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı

Roboski Katliamı’nda yaşamını yitirenler mezarları başında anıldı.

HABER MERKEZİ – Roboski Katliamı’nda yaşamını yitiren 19’u çocuk 34 kişi mezarları başında anıldı. Anmada konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Roboski’yle yüzleşmediğimiz ve hesabını sormadığımız için bütün bir ülke olarak bu utancı yaşamaya devam ediyoruz.” dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybeden 19’u çocuk 34 kişi katliamın 8’inci yıldönümü nedeniyle mezarlarının başında anıldı. Siyahlar giyinerek katliamda kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyan aileler, mezarlığa kadar yürüdü. Mezarlıkta gerçekleştirilen anma nedeniyle yüzlerce asker köye sevk edildi. Anmaya HDP’li milletvekili ve yöneticileri, sivil toplum örgüt temsilcileri ile Roboskili aileler katıldı.

Encü: Haklarında dava açılmayan aile kalmadı

Katliamda kardeşi ve çok sayıda yakınını kaybeden Ferhat Encu, anmada konuşma yaptı. Encü, 8 yıldır adalet mücadelelerinden vazgeçmediklerini belirterek, buna rağmen tek bir kişinin yargılanmadığına işaret etti. Katliamın sorumlularının iktidarda olduğunu söyleyen Encü, “Bundan kaynaklı yargılanmadılar” dedi. Mücadeleleri nedeniyle haklarında soruşturma açılmayan Roboskili aile kalmadığına dikkat çeken Encü, “Bunlara rağmen mücadele verdik.” diye konuştu.

Roboskili ailelerin başka katliamlar yaşanmaması için bugüne kadar mücadele ettiğini anlatan Encü, şöyle konuştu: “Ancak 8 yıl içerisinde Cizre, Sur, Silopi, Şırnak gibi katliamlar gördük. Sokaklarda annelerimizin cenazeleri 7 gün bekletildi. Bunu yapanlar bellidir. Kimlerin yaptığını biliyoruz. Katliamı yapanları yargılamalarını bekledik ancak kendi haklarını savunanlar ve bu mücadeleyi yürütenler yargılandı. Acımız halen taze.”

Encü: Aileler beyaz giyene kadar mücadelemiz sürecek

Roboski İçin Adalet ve Yeryüzü İçin Barış Derneği’nin (Roboski-Der) KHK ile kapatıldığını hatırlatan Encü, dernek başakın Veli Encü’nün ise tutuklandığını belirtti. Encü, Veli Encü’nün gönderdiği mesajda Roboski davasının yerde kalmasını istemediğini belirtti. Roboskili ailelerin siyah renk giydiğini belirten Encü, “Aileler siyah renk yerine renkli ve beyaz elbiseler giyene kadar mücadelemiz sürecek.” dedi.

Güven: Roboskili ailelerden özür diliyoruz

Encü’nün ardından HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit konuştu. Koçyiğit, Kürtlerin çok ağıtının bulunduğunu ancak hiçbir ağıtın Roboski’yi anlatmaya yetmediğini söyledi. Koçyiğit, “8 değil, 80 yıl ya da 180 yıl da geçse Roboski’nin hesabını sormak için mücadelemizi yürüteceğiz” dedi. DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven de, Roboski’nin katliam olduğunu ve faillerinin belli olduğunu söyledi. Roboskili ailelerden özür dileyen Güven, “Şimdiye kadar davamızı iyi yürütemedik” dedi.

Temelli: Utancı yaşamaya devam ediyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

Anmada son olarak konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Roboski’ye gelerek bir kez daha acılarını paylaştıklarını söyledi. Bu büyük acıya hep birlikte dayanmaya çalıştıklarını belirten Temelli, “Ama sadece acımızı paylaşmak ve bu dayanışmayı göstermek için burada değiliz. Burada bir kez daha bu topraklara adalet gelene kadar direneceğimizi gösteriyoruz. Adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki bu coğrafya katliamlar coğrafyası.” dedi.

Hakikatle yüzleşilmediği için Roboski katliamının yaşandığını belirten Temelli, “Roboski’yle yüzleşmediğimiz ve hesabını sormadığımız için bütün bir ülke olarak bu utancı yaşamaya devam ediyoruz. Eğer Roboski’nin hesabı sorulabilseydi belki ondan sonra yaşanan katliamlar yaşanmayacaktı, tıpkı Roboski’den önce yaşanan katliamlar gibi.” diye kaydetti.

Bütün halklara çağrı yapan Temelli, konuşmasını şöyle bitirdi: “Bu iktidarın karşısında durmak ve katliamların hesabını sormak onurlu bir duruştur. Gelin hep birlikte yana yana duralım, bu acıların hesabını soralım ve bu iktidardan hep birlikte kurtulalım.”